Biegiem na 99. urodziny Otwocka. Magia liczb

  • Biegająca Polska i Świat

Organizatorzy zapewniają, że impreza będzie huczna, ale prawdziwa feta szykuje się dopiero za rok.

Otwock to miasto położone nad rzeką Świder, oddalone od centrum Warszawy o ok. 20 km. Prawa miejskie otrzymał w 1916 roku. W 1917 roku w Otwocku znajdowały się aż 22 pensjonaty i 3 sanatoria. Oficjalnie statut uzdrowiska miasto uzyskało pięć lat później. Dynamiczny rozwój miasta zakłóciła II wojna światowa. W 1944 roku do miasta wkroczyła Armia Czerwona. W 1958 r. uruchomiono w Świerku (dzielnicy Otwocka) pierwszy reaktor atomowy „Ewa”. W 1967 roku Otwock utracił status uzdrowiska.

Dużo więcej ciekawszych rzeczy o swoim mieście mogą dowiedzieć się uczestnicy Biegu Otwockiego. Tegoroczne, piąte już zmagania z czasem i rywalami toczyć się będą na dystansie 9900 metrów, co nawiązuje do 99. urodzin Otwocka.

W ramach imprezy rozgrywany będzie też biegi towarzyszący na dystansie 1916 metrów, co z kolei symbolizować ma datę otrzymania praw miejskich.

– W tym roku stawiamy na sprawdzoną formułę imprezy, czyli długość trasy wiąże się z cyfrą oznaczającą kolejną rocznicę urodzin miasta. Tok temu biegliśmy na 9800 metrów, a w przyszłym roku pobiegniemy na 10 km. Dopiero wówczas planujemy huczne obchody - będzie to przecież impreza szczególna, z okazji stulecia Otwocka – zapowiada Ryszard Myśliwski, współorganizator biegu.

– Myślimy też o zmianie formuły i oprawy imprezy. Są plany, by w roku w 2017 wprowadzić dystans półmaratonu – wskazuje nasz rozmówca.

Start i meta tegorocznego biegu znajdą się tradycyjnie na stadionie „Startu” Otwock, przy ul. Sportowej 1. Na biegaczy czeka atrakcyjna trasa, która kusi do udziału nie tylko lokalnych biegaczy.

– Bo jest bardzo urokliwa. Pierwsze niespełna dwa kilometry biegniemy ulicami, ale później wbiegamy na teren Mazowieckiego Parku Krajobrazowego, na ścieżki szutrowe w pięknym plenerze. Na uczestników czekają delikatne wzniesienia i zbiegi, ale nachylenie terenu jest bardzo małe – zaznacza Ryszard Myśliwski.

Limit uczestników w biegu głównym wynosi 300 osób.

– Nasza impreza trochę koliduje z Biegiem Niepodległości w Warszawie, gdzie też jest 10 km (11 listopada – red.). Przez to jeszcze nie udało nam się przekroczyć limitu, co jest moim marzeniem. Startują u nas osoby z Warszawy, Otwocka, Karczewa i z całej Polski, są też biegacze z Ukrainy czy Białorusi. Wyniki padają bardzo dobre. Frekwencja mogłaby być jednak większa – stwierdza Ryszard Myśliwski.

5. Bieg Otwocki odbędzie się 15 listopada. Początek biegu o godzinie 12:00. Biuro zawodów czynne będzie od godziny 10:00.

Przypomnijmy, że ubiegłoroczną osobą ukończyły 152 osoby. Zwyciężyli Jakub Nowak z czasem 30:26 oraz Izabela Parszczyńska - 35:43.

5. Bieg Otwocki w naszym KALENDARZU IMPREZ.

RZ

fot. organizator