Poznaliśmy już finalistów konkursu Akademii Marmota. Konkurs ogłosił dystrybutor tej marki, a kilkuosobowa komisja z Piotrem Pustelnikiem na czele, oceniała projekty wypraw alpinistów, podróżników i biegaczy. Zwycięzca w każdej kategorii, otrzymał sprzęt firmy Marmot o wartości 3000 zł.
W kategorii bieganie przyszło 10 zgłoszeń i sprawiły one wybierającym dużo problemów
- Wśród nich były zarówno propozycje wyczynowe polegające na przebiegnięciu jakiegoś dystansu w określonym czasie, jak i będące z pogranicza podróży i biegania. Pamiętam np. bieg z Istambułu do Soczi. Trasa miała zostać zrealizowana przez dwie osoby zamiennie na rowerze i biegiem - mówił Rafał Ziobro, współwłaściciel Raven Outdoor, firmy będącej przedstawicielem Marmota w Polsce.
Zwycięzcą konkursu został Łukasz Pawłowski, biegacz z Częstochowy, który ukończył przez kilkoma dniami 72-kilometrowy dystans Sudeckiej Setki na drugim miejscu. Łukasz jest także trzecim zawodnikiem Biegu 7 Szczytów, podczas którego przebiegł 240 km w 35 godzin, 37 minut i 23,5 sekundy. Do konkursu zgłosił wyprawę „Główny Szlak Beskidzki na Biegowo”. Od dawna marzył o tym by go pokonać w czasie 5-7 dni i teraz będzie miał taką możliwość. Na trasę, którą rozpocznie w Bieszczadach wyruszy 15 września.
- Nie spodziewałem się wygranej. To jest dla mnie coś naprawdę super. Po prostu bardzo się cieszę - powiedział nam Łukasz Pawłowski.
- Zastanawialiśmy się nad wyborem. Do zwycięskiego projektu przekonała nas „czystość stylu”. Tu był konkretny dystans i dążenie do pokonania go w możliwie krótkim czasie. Miałem świadomość, że ten szlak został przebiegnięty w zeszłym roku, ale to jest wyczyn, który sam w sobie ma ogromną wartość. Podjęcie próby pokonania takiego dystansu w 5-7 dni to czysty i jasny projekt, nie do podważenia. Oryginalność jest oczywiście istotna, ale klasa wyczynu ma znaczenie pierwszorzędne - uzasadnił wybór Rafał Ziobro
W kategorii podróżniczej zwyciężył Łukasz Saganowski z projektem przejścia 2300 km przez góry Zagros w Iranie. Jego wędrówki dwukrotnie zostały nagrodzone Kolosami za „Wyczyn Roku”. Wybór jury był jednomyślny. Natomiast Piotr Piczeta skompletuje sprzęt na pierwszą polską wyprawę na Pik Kosmos w Kirgizji.
Niestety jeszcze nie wiadomo, czy konkurs będzie się odbywał cyklicznie. - Zaplanowaliśmy ten konkurs jako jednorazowe wydarzenie, ale spotkał się on z bardzo dużym zainteresowaniem, a nam sprawiło wiele przyjemności wybieranie zwycięzcy. Zastanawiamy się jeszcze, czy Akademii Marmota stanie się cykliczną imprezą. Wiele wskazuje na to, że jest to możliwe - powiedział Rafał Ziobro.
O wszystkich szczegółach swojej wyprawy Łukasz opowie nam pod koniec lipca. Już teraz zapraszamy na ten wywiad.
IB