Elvan Abeylegesse na dopingu! Straci medale olimpijskie

  • Biegająca Polska i Świat

Dwukrotna wicemistrzyni olimpijska Turczynka Elvan Abeylegesse zostanie pozbawiona tytułów. W powtórnie przeprowadzonym badaniu badaniu próbki krwi wykryto obecność stanozololu.

Pochodzącej z Etiopii, blisko 35-letniej dziś zawodniczce mają zostać unieważnione wszystkie wyniki uzyskane w latach 2007-2009. W tym czasie biegaczka została m.in. wicemistrzynią świata w biegu na 10 000m w Osace, a rok później w Pekinie wywalczyła dwa srebrne medale igrzysk olimpijskich w biegu na 5000 i 10 000m.

Werdykt ten zapadł na podstawie powtórnej analizy próbki sprzed 10 lat, pobranej przed Mistrzostwami Świata w 2007 roku. Właśnie przez dekadę pobrana próbka może być przechowywana i poddawana badaniom. W 2015 roku termin analiz został wydłużony przez WADA z ośmiu lat.

W organizmie zawodniczki wykryto stanazolol, czyli steryd anaboliczny. Jego stosowanie wpływa na przyrost masy mięśniowej. Jednym z najbardziej znanych biegaczy, który zażywał ten środek był Kanadyjczyk Ben Johnson - mistrz olimpijski z 1988 roku.

W Pekinie reprezentantka Turcji na obu dystansach musiała uznać wyższość Etiopki Tirunesh Dibaby. Srebro na 5000m otrzyma Meseret Defar, która finiszowała jako trzecia. Brąz kenijska poczta dostarczy Sylvii Jebiwott Kibet, która przybiegła na czwartym miejscu.

Wśród finalistek biegu na 5000m są też inne dopingowiczki: Rosjanka Lilija Szobuchowa, która była szósta oraz naturalizowana Turczynka Alemitu Bekele, która przybiegła tuż za nią. Obu zawodniczkom również anulowano wyniki (od 2009 roku).

W zmaganiach na dystansie 10 000m srebro przypadnie znanej z biegów ulicznych Amerykance Shalane Flanagan, która na metę przybiegła jako trzecia. Kolejny brąz kenijscy pocztowcy dostarczą swojej rodaczce Linet Masai, która w Pekinie przybiegła jako czwarta. Tuż za nią finiszowała Rosjanka Maria Konowałowa, która została zdyskwalifikowana w 2015 roku i anulowano jej wyniki od 2009 roku.

Z listy finalistek wykreślona jest tylko jej rodaczka Inga Abitowa, która na metę przybiegła na szóstym miejscu. Początkowo wymazano jej wyniki z 2009 roku, ale w 2016 roku znalazła się w raporcie MKOL mówiącym o tym, że już rok wczesniej, w Pekinie stosowała zabronione środki.

Podczas Igrzysk w Pekinie przeprowadzono w sumie 4 770 kontroli antydopingowych, z czego 969 objęły także badania krwi. Miał być to największy program kontroli antydopingowych w historii igrzysk. Jak bardzo walka z dopingiem jest nierówna, widać po zmieniającej się klasyfikacji medalowej. Turcja jak do tej pory straciła jeden srebrny medal ( rok temu wicemistrzyni olimpijska w podnoszeniu ciężarów1) i z dorobkiem 1 złoty, 3 srebrne i 3 brązowe medale zajmowała odległe 38 .miejsce. Teraz ten dorobek będzie jeszcze skromniejszy.

RZ

fot. wikipedia