FSZP: Kodeks drogowy... biegacza

  • Festiwal biegowy

Bieganie daje z pewnością duże poczucie wolności i niezależności. Jednak nie należy zapominać, że za każdym razem, gdy wychodzimy trenować na świeżym powietrzu, stajemy się uczestnikami ruchu drogowego. Podczas swojego wykładu Podkom. Joanna Biel-Radwańska – specjalista Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Krakowie oraz kom. Wiesław Gontarz ze Sztabu Policji KWP w Krakowie mówili o tym jak biegacz powinien zachowywać się na drodze, by nie stanowić zagrożenia zarówno dla siebie, jak i dla zdrowia i życia innych uczestników ruchu drogowego.

Nie tylko złe warunki atmosferyczne, szybko zapadający zmrok, słaba widoczność, śliskość jezdni i ogólnie zły stan dróg to przyczyny wypadków, w których uczestniczą piesi i kierowcy pojazdów samochodowych. Do tego wszystkiego dochodzi brawura kierowców oraz brak wyobraźni pieszych.

– Elementy ruchu drogowego to droga, pojazd oraz oczywiście człowiek. Jednak to właśnie ten ostatni element w postaci ludzkiej jest najważniejszy. To właśnie człowiek dzięki swojemu rozumowi, samoświadomości oraz kulturze zachowania się na drodze kształtuje sytuacje, które mogą być zarówno zgodne z prawem, jak i być wykroczeniem – mówiła Podkom. Joanna Biel-Radwańska.

Podczas wykładu przypomniano, że 31 sierpnia 2014 r. weszła w życie nowelizacja Prawa o ruchu drogowym. – Należy pamiętać o tym, że według litery prawa każdy biegacz jest pieszym. W związku z tym każda osoba trenująca bieganie po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym ma obowiązek używania elementów odblaskowych. Za niedostosowanie się do tego przepisu jest przewidziany mandat w wysokości od 20 do 500 zł. W związku z tym, że jest to stosunkowo nowy przepis, nie wszyscy o nim wiedzą i go przestrzegają – zauważała podkom. Biel-Radwańska.

Oprócz obowiązku noszenia odblasków przez pieszych, a więc również biegaczy, w określonych przez prawo warunkach, należy także pamiętać o innych ważnych zasadach. Pierwszą i najważniejszą jest bieganie lewą stroną jezdni. Gdy trenujemy razem z inną osobą warto jest biegać „gęsiego”. Bieganie obok siebie nie jest zabronione pod warunkiem, że droga nie jest zbytnio ruchliwa i dobrze oświetlona.

Oprócz odblasków warto jest zaopatrzyć się także w kolorowe ubrania i buty, które zwiększą naszą widoczność na drodze. – Pieszy wyposażony w elementy odblaskowe i kolorowe, jaskrawe ubrania widziany jest z odległości nawet 130-150 m, co daje kierowcy o wiele więcej czasu na ewentualne zwolnienie, zahamowanie lub delikatne zjechanie z drogi. W Przypadku, gdy biegacz nie posiada ani odblasków, ani kolorowych ubrań, odległość ta zmniejsza się do 30 m, co może skutkować wypadkiem – zaznacza Podkom. Biel-Radwańska.

Ważną kwestią jest także bieganie ze słuchawkami w uszach. Muzyka z pewnością sprawia, że trening jest o wiele przyjemniejszy, a także może być bardziej efektywniejszy w związku z tym, że możemy dostosować tempo naszego biegu do rytmu piosenek. Muzyka jednak sprawia, że jesteśmy mniej czujni i uważni na to, co dzieje się na drodze. Jeśli już decydujemy się na słuchanie muzyki podczas biegania, warto wybrać opcję, w której słuchawkę będziemy mieć tylko w jednym uchu.

Jeśli tylko mamy możliwość, to dobrym wyborem jest bieganie z naładowanym telefonem, gdyż dzięki temu mamy możliwość natychmiastowego skontaktowania się z pogotowiem ratunkowym w razie wypadku.

Modą, szczególnie wśród młodych biegaczy, jest udostępnianie map, terminów i wyników swoich treningów na portalach społecznościowych. Jest to o tyle niebezpieczne, że jeśli ktoś będzie chciał nas w łatwy sposób odnaleźć z zamiarem zrobienia krzywdy, ma bardzo ułatwioną do tego drogę. Wiadomo, że wszyscy chcą pochwalić się swoimi osiągnięciami w Internecie, jednak warto zastanowić się nad konsekwencjami takiego działania.

Kom. Wiesław Gontarz mówił z kolei o bezpieczeństwie uczestników masowych imprez sportowych: – Imprezy biegowe są wyłączone z ustawy i w związku z tym nie ma obowiązku uczestnictwa policji w takich imprezach. Za bezpieczeństwo imprezy masowej w miejscu i w czasie jej trwania odpowiada organizator. Uczestnictwo policji odbywa się tylko w ramach interwencji. W takich przypadkach można liczyć na to, że policja stanie na wysokości zadania, gdyż przewidziany jest specjalny plan działania dla tego rodzaju imprez sportowych.

Aleksandra Baka