Gonitwa Łososiowa - triatlon trudny, ale ryba pyszna

  • Biegająca Polska i Świat

Gmina Dygowo leży 12 km od Kołobrzegu nad rzeką Parsętą. Słynie z wyjątkowej zupy łososiowej, ma łososia w swoim herbie oraz pomnik tej ryby w centralnym punkcie miejscowości. Od 4 lat organizuje również bardzo nietypowy triatlon o nazwie „Gonitwa Łososiowa”.

Wszystko zaczęło się od nowego placu i pomnika. Plac stał się miejscem spotkań i imprez, a pierwszą była Biesiada Łososiowa, która odbywa się do dzisiaj. Początkowo jej częścią były zawody wędkarskie, a później do wielkiego święta tej ryby dołączyli biegacze i miłośnicy triatlonu. Ich zadaniem jest pokonanie na terenowym rowerze po nierównej piaszczystej, żwirowej i częściowo asfaltowej trasie 10 km. Po tym przesiądą się na kajaki (zapewniają je organizatorzy), w których trzeba będzie przepłynąć 4 km i wreszcie przebiec 5,3 km po równie terenowym podłożu, co odcinek kolarski.

Łosoś jest obecny w rywalizacji nawet po opuszczeniu rzeki. Na plac Wolności, gdzie zlokalizowana jest meta trzeba dobiec z rybą. Na szczęście ma ona postać breloka zawieszonego na szarfie. Dopiero, gdy minie się metę z tym atrybutem można spróbować zupy łososiowej po dygowsku.

- Na placu, na wszystkich zmęczonych zawodami wędkarskimi i uczestników Gonitwy Łososiowej czeka wspaniała kuchnia. Ta zupa łososiowa jest szczególna i nasza, czyli po dygowsku. Staramy się, by trafiła na listę produktów tradycyjnych. Przepis na nią jest zastrzeżony, ale mogę zapewnić, że jest przepyszna. Potwierdzają to także uczestnicy imprez biegowych w Kołobrzegu - mówi Sylwia Zaremba, dyrektor Gminnego Zespołu Oświaty i Kultury w Dygowie.

Dodaje, że również w dniu imprezy będzie można kosztować ryb wędzonych specjalnie na tę okazję. Ten specjał będzie wydawany wszystkim chętnym, aż do wyczerpania się ryb.

Zapisy potrwają do 30 czerwca. Wpisowe wynosi 30 zł. Ze względów logistycznych, a przede wszystkim z powodu konieczności zapewnienia kajaków, liczba uczestników została ograniczona do 100. Chętnych nie brakuje. Na imprezę przyjeżdżają zawodnicy z całej Polski. Start Gonitwy Łososiowej nastąpi 18 lipca o godz. 11:30

Gonitwa Łososiowa w naszym KALENDARZU IMPREZ.

IB

fot. Łukasz Sobczyk