Biegacze ceniący sobie elegancję i szyk będą mogli wyrazić siebie podczas 6. PZU Festiwalu Biegowego. Wszystko dzięki Biegowi z krawatem. Start pierwszego dnia imprezy, tj 11 września. Zmagania zapowiadają się niezwykle dostojnie, choć każdemu będzie tu „zwisać”.
Bieg z krawatem to tegoroczna nowość w programie PZU Festiwalu Biegowego. Mimo, że dawną nazwą handlową krawata w Polsce był „męski zwis ozdobny”, to konkurencja nie jest skierowana wyłącznie do panów. Obecnie w swojej szafie wiele pań posiada bowiem taką ozdobną część garderoby.
Zmagania nie miałyby racji bytu gdyby nie... Chorwacja, która uważana jest ojczyznę krawatów. Tamtejsi oficerowie w XVII wieku nosili kolorowe chusty, które spodobały się królowi Francji Ludwikowi XIV. Pod wpływem tej fascynacji król utworzył nawet własny odział nazwany „ Le régiment Royal-Cravates”. Jednak teorii dotyczących „odkrycia krawata” jest więcej. Przykładem może być tu focale, czyli chusta starożytnego rzymskiego legionisty. Chusty nosić mieli też chińscy żołnierze z czasów przed naszą erą.
Jak więc pokazuje historia, krawaty z pól bitewnych przeniosły się na salony. W Krynicy znów mogą wrócić na polę walki... Tylko, że o zwycięstwo w sportowej rywalizacji.
Ważne jest, by było to prawdziwe święto krawatów. Dziś często zakładamy je tylko od święta, na wyjątkowe przyjęcia lub do pracy. Kojarzą nam się głównie z obowiązkiem. Dlaczego więc nie spróbować z nimi aktywnie wypoczywać?
Krawat nie może być jednak namalowany na koszulce. Zasady fair play w takich warunkach są gwarantowane. Przecież jak mówią zasady savoir-vivre, „biegacz w krawacie jest mniej awanturujący się”.
Ważną kwestią jest też rodzaj wiązania. Tu wszystko od uczestnika i jego biegłości w tej sztuce. Może być węzeł prosty (ang. four in hand), węzeł podwójny prosty, węzeł Winsdor (najpopularniejszy w Polsce) lub półwindsorski. Według niektórych opinii rodzajów wiązań jest przynajmniej... 85. Zwykle dobór zależy od kształtu twarzy i tego, czego nauczył nas tata lub dziadek.
Tym razem warto postawić na supłanie zapewniające... największą aerodynamikę. Czy wygra filigranowy węzeł prosty czy masywny windsorski? Przekonamy się w Krynicy.
Jeśli ktoś ma problem z zawiązaniem krawata, ma jeszcze chwilę czasu, żeby potrenować.
Bieg z krawatem odbędzie się w piątek 11 września o godzinie 18:05. Uczestnicy zmierzą się z dystansem 600 metrów. Start i meta znajdować się będą na deptaku w Krynicy-Zdrój. Dla najlepszych przewidziano nagrody rzeczowe, ale najważniejszy jest uśmiech i dobra zabawa.
W tej chwili do biegu już zarejestrowanych jest ponad 200 osób! Nie ma limitu startujących, nie ma też opłaty startowej dla uczestników któregoś z pozostałych biegów festiwalowych. Jeśli wybieramy wyłącznie Bieg z krawatem, to obowiązuje nas opłata rejestracyjna – 10 zł. Zapisy TUTAJ.
6. PZU Festiwal Biegów w Krynicy-Zdrój potrwa od 11 do 13 września.
RZ
Bieg w Krawacie podczas 6. PZU Festiwalu Biegowego wspiera: