W najbliższą sobotę nastąpi otwarcie parkrun w Augustowie i będzie to już 30 lokalizacja cosobotnich, bezpłatnych biegów parkrun Polska.
Cykl biegów parkrun jest najszybciej rozwijającym się projektem biegowym nie tylko w Polsce, ale również i na świecie. W tym roku do „parkrunnowej” rodziny dołączyła Francja oraz Włochy i obecnie biegi parkrun organizowane są w 11 państwach.
Polska była czwartym krajem na świecie z cosobotnim cyklem na dystansie 5 km.
– Po powrocie do Polski pomyślałem, że w związku z faktem, iż nie było w Polsce podobnej inicjatywy, może warto spróbować zaszczepić ideę parkrun wśród naszych biegaczy. Powołując się na moją styczność z parkrun w Newcastle upon Tyne skontaktowałem się z Paulem Sinton-Hewitt-em, założycielem oraz szefem parkrun i przedstawiłem mu pomysł rozszerzenia parkrun o Polskę. W owym czasie poza granicami Wielkiej Brytanii parkrun odbywał się tylko w Danii i Australii, więc Polska była czwartym krajem, który wyraził chęć organizowania biegów – podkreśla koordynator parkrun Polska Jakub Fedorowicz.
parkrun na świecie:
Na całym świecie biegu parkrun odbywają się w ponad 700 miejscach. Najwięcej jest oczywiście lokalizacji w Wielkiej Brytanii, w której narodziła się idea parkrun ponad 11 lat temu. Liczba osób, które zarejestrowało się w systemie parkrun i wydrukowało kod umożliwiający udział w biegach sięga już 2 miliony.
Polska pod względem liczby lokalizacji i zarejestrowanych uczestników jest piąta wśród krajów z biegami parkrun – Jak pokazały te 4 lata i obecny rozwój parkrun w Polsce warto było podjąć zainicjować taką formułę biegów. Pomimo trudnych początków udało się nam zorganizować lokalizacje biegów w ponad dwudziestu miastach Polski i zachęcić do udziału w naszych sobotnich spotkaniach tysiące Polaków – wyjaśnia Jakub Fedorowicz.
Liczba lokalizacji i łączny udział biegaczy, którzy przynajmniej raz zliczyli bieg parkrun przedstawia się następująco:
- Wielka Brytania – 374 biegi i 828,681 biegaczy
- Australia – 145 biegów i 175,873 biegaczy
- Republika Południowej Afryki – 68 biegi i 179,339 biegaczy
- Irlandia – 39 biegi i 46,827 biegaczy
- Polska – 29 biegów i 18,615 biegaczy
- Rosja – 19 biegów i 4,640 biegaczy
- Nowa Zelandia – 9 biegów i 11.084 biegaczy
- Dania – 7 biegów i 8.326 biegaczy
- USA – 4 biegi i 4,621 biegaczy
- Włochy – 1 bieg i 120 biegaczy
- Francja – 1 bieg i 112 biegaczy
parkrun w Polsce:
Obecnie biegi rozgrywane są w Bydgoszczy, Cieszynie, Chrzanowie, Gdańsku, Gdyni, Jeleniej Górze, Kędzierzynie-Koźlu, Kołobrzegu, Konstancinie-Jeziornej, Krakowie, Lesznie, Lubinie, Łodzi, Opolu, Poznaniu, Pruszkowie, Szczecinku, Rumi, we Wrocławiu, Warszawie i Żarach. Ostatnio biegi parkrun zostały zainaugurowane w mniejszych ośrodkach miejskich jak Gostyń, Skierniewice czy Wolbrom.
– Nasze biegi organizujemy wszędzie tam, gdzie jest choćby niewielka grupa osób, które chciałyby prowadzić i uczestniczyć w parkrun. Wszystkie lokalizacje są dla nas równie ważne i wspaniałe, jak również poprzez zaangażowanie społeczności w organizację parkrun, wszystkie zasługują na równe uznanie – dodaje koordynator parkrun Polska.
Uczestnikami są osoby w wieku od 8 do 81 lat i można powiedzieć, że biegi parkrun skupiają środowiska biegowe w pigułce. Praktycznie każdy, kto rozpoczyna swoją przygodę biegową od parkrunu, natychmiast zauważa, że ludzie tam przychodzący znają się jak rodzina – i tak w zasadzie jest. Na masowych zawodach nie jest się w stanie poznać wielu maniaków amatorskiego biegania, człowiek czuje się wręcz anonimowy.
Przychodząc na parkrun, doświadcza się pewnego rodzaju wejścia w środowisko biegaczy. Wtedy można zobaczyć, co to jest ten fenomen biegania i dlaczego to tak właśnie wciąga oraz uzależnia.
Jeśli ktoś później zdecyduje się na starty w innych biegach, zaobserwuje, że w zasadzie biegają na nich Ci sami ludzie co na parkrunie. W ten sposób na zawodach zawsze można zamienić kilka zdań z kimś z parkruna.
– Myślę, że największym sukcesem jest to, że udało się nam przekonać tak wiele osób do regularnego biegania i czerpania z tego ogromnej frajdy. Wielu z naszych uczestników zaczynało bieganie z parkrun i teraz wspina się na kolejne poziomy, jeżeli chodzi o biegowe wtajemniczenie. Dodatkowo, za sukces należy chyba uznać ogromne zaangażowanie ludzi w organizację biegów i popularyzację idei parkrun oraz satysfakcję, jaką z tego czerpią – podkreśla Jakub Fedorowicz.
Dlatego takim fenomen jest parkrun, że przychodząc regularnie na niego, szybko łapiemy bakcyla biegowego od pozostałych biegaczy, uważających bieganie za sens i sposób na życie. Rozpoczynając swoją biegową przygodę od parkrunu, jest więcej niż pewne, że wielu z nas może stać jedną z osób tworzących rodzinę biegową.
Miasta z biegami parkrun:
- parkrun Bydgoszcz: Park nad Starym Kanałem Bydgoskim
- parkrun Cieszyn: Park Sikory
- parkrun Chrzanów: nadleśnictwo Chrzanów/leśnictwo Kroczymiech
- parkrun Gdańsk: Park Nadmorski im. Ronalda Reagana
- parkrun Gdynia: Bulwar Nadmorski
- parkrun Gostyń: Nadleśnictwo Piaski
- parkrun Jelenia Góra: Park Miejski na Wzgórzu Kościuszki
- parkrun Kędzierzyn-Koźle: Las (odeśle Kuźniczki)
- parkrun Kołobrzeg: Park Stefana Żeromskiego
- parkrun Konstancin-Jeziorna: Ścieżka zdrowia
- parkrun Kraków: Błonia Krakowskie
- parkrun Leszno: Nadleśnictwo Karczma Borowa
- parkrun Lubin: Park Leśny
- parkrun Łódź: Park im. ks. J. Poniatowskiego
- parkrun Opole: Wyspa Bolko
- parkrun Poznań: Park Cytadela
- parkrun Pruszków: Park Potulickich
- parkrun Rumia: Park Miejski
- parkrun Skierniewice: Park Miejski
- parkrun Szczecin: Park Arkoński
- parkrun Szczecinek: Park Miejski przy Jeziorze Przesiecko
- parkrun Toruń: Las na Skarpie
- parkrun Warszawa-Bródno: Park Bródnowski
- parkrun Warszawa-Praga: Park Skaryszewski
- parkrun Warszawa-Ursynów: Park przy Bażantarni
- parkrun Warszawa-Żoliborz: Park Kępa Potocka
- parkrun Wolbrom: Ścieżki leśne
- parkrun Wrocław: Karłowice (Wały pomiędzy Mostem Trzebnickim i Warszawskim)
- parkrun Żary: Zielony Las
Aby wziąć udział w biegach parkrun, wystarczy dokonać bezpłatnej rejestracji pod adresem www.parkrun.pl/rejestracja, wydrukować nadany kod i przynieść go z sobą na bieg.
Więcej informacji na temat biegów można znaleźć na stronie: www.parkrun.pl.
Polecamy i zapraszamy!
mat. pras. / red.