Liderami reprezentacji Kenii będą rekordziści świata na królewskim dystansie - Eliud Kipchoge i Brigid Kosgei. To na nich ma spoczywać główny ciężar walki o medale.
Jednym z głównych faworytów do zwycięstwa w olimpijskim maratonie będzie z pewnością Kipchoge, który już wcześniej zapowiadał, że będzie walczył o obronę złotego medalu z Rio de Janerio. Zawodnik ma za sobą udany rok. Najpierw zwyciężył w maratonie w Londynie i ustanowił rekord trasy (2:02:37), a jesienią w Wiedniu przeszedł do historii jako pierwszy człowiek, który pokonał ten dystans poniżej dwóch godzin (1:59:41).
Ten ostatni wynik nie został uznany za oficjalny względów regulaminowych, jak choćby zmieniających się pacemakerów. Rekord życiowy Kenijczyka wynosi 2:01:39 z Berlina z 2018 roku i jest to rekord świata. Oczywiście trudno spodziewać, by w Sapporo, gdzie zostanie rozegrany maraton podczas IO miało miejsce tak szybkie bieganie. Rekord olimpijski wynosi 2:06:32 z 2008 roku i należy do nieżyjącego już Kenijczyka Samuela Wanjiru.
Oprócz Kipchoge w składzie miejsce mają Amos Kipruto (2:05:43 – rekord życiowy), brązowy medalista mistrzostw świata w Doha i Lawrence Cherono (2:04:06), który w zeszłym roku wygrał maratony w Bostonie i Chicago. O rolę rezerwowego na igrzyskach ubiegają się dwukrotny zwycięzca maratonu w Honolulu Titus Ekiru (2:04:46) i Bedan Karoki (2:05:53), wicemistrz świata w półmaratonie z 2016 roku.
Wśród pań zdecydowaną faworytką do złotego medalu będzie Brigid Kosgei. Biegaczka rok temu dokonała rzeczy niesamowitej – poprawiła 16-letni rekord świata w maratonie. W Chicago wygrała z czasem 2:14:04. Jej ubiegłoroczny wynik w półmaratonie wynoszący 1:04:28 także robi wrażenie. Choć jest to wynik lepszy od rekordu świata na tym dystansie, to nie zostanie uznany z powodów regulaminowych. Trasa w Newcastle ma zbyt dużą liczbę przewyższeń i odległość startu do mety. Żeby zdobyć złoto może wcale nie trzeba będzie tak szybko biec, co inteligentnie i taktycznie. Rekord olimpijski wynosi 2:23:07 i należy do Etiopki Tiki Galeny z 2012 roku.
“People were cheering, you are running the world record! World record!” said Brigid Kosgei, after breaking the world record by one minute and 19 seconds. Kosgei’s record wasn’t the only PR of the day. Share your 2019 @BankofAmerica #ChicagoMarathon time below! pic.twitter.com/bQfOnhpXH5
— Chicago Marathon (@ChiMarathon) October 13, 2019
Kraj ze wschodniej Afryki wystawia najsilniejsze armaty. W składzie znalazła się też obecna mistrzyni świata z Doha Ruth Chepngetich (2:17:08). To czwarty wynik w historii kobiecego maratonu. O kolejny medal olimpijski walczyć będzie też Vivian Cheruiyot, która cztery lata temu w Rio de Janerio wywalczyła złoto w biegu na 5000 m. Jej rekord życiowy w maratonie wynosi 2:18:31 i jest 9. rezultatem w historii tej konkurencji.
Szanse na występ mają jeszcze Valary Aiyebei, zwyciężczyni maratonu we Frankfurcie z czasem 2:19:10 i Sally Chepyego, trzecia w Berlinie z czasem 2:21:06.
To pierwsza maratońska drużyna ogłoszona przed IO w Tokio. W większości krajów trwa jeszcze selekcja. W USA popularne eliminacje olimpijskie odbędą się pod koniec lutego w Atlancie. Kadry nie ogłosiła też Etiopia, a to ona w zeszłym roku dominowała na światowych listach. Numerem jeden był Kenenisa Bekele (2:01:41).
W Polsce jak do tej pory wskaźnik wypełniła jedynie Karolina Nadolska. Blisko był Yared Shegumo, ale zabrakło mu 10 sekund w Walencji. Czas na wypełnianie minimum wynoszącego 2:11:30 dla mężczyzn i 2:29:30 dla pań, kończy się 31 maja 2020 roku.
Igrzyska olimpijskie odbędą się w dniach od 24 lipca do 9 sierpnia. Ze względów pogodowych, i spodziewanych dużych upałów biegi maratońskie rozegrane zostaną w Sapporo, czyli 800 km od Tokio.
RZ