Komfortowy i (być może) rekordowy 28. Bieg Niepodległości

  • Biegająca Polska i Świat

Efektownie zakończy się tegoroczna Triada "Zabiegaj o Pamięć". Zapisy chętnych trwały dokładnie 6 dni i 8 godzin. W dogrywce, z uwolnionych miejsc skorzystało około 900 osób. Wszystkie 15 000 pakietów zostało sprzedanych, co zwiastuje rekordową frekwencję. Do pobicia jest wynik z ubiegłego roku - 12 842 osób na mecie.

28. Bieg Niepodległości ruszy 11 listopada o 11:11, u zbiegu Al. Jana Pawła II i ul. Stawki. Przed biegaczami na trasę wyruszą wózkarze i czeka ich pewna nowość. Po raz pierwszy organizatorzy przychylili się do postulatów wózkarzy i rozdzielili ich kwalifikację. Kategoria handbike zostanie sklasyfikowana niezależnie od wózków zwykłych. Niepełnosprawni biegacze-amatorzy nie będą się już ścigać z zawodowymi sportowcami.

Z kolei biegacze na trasę prowadzącą Al. Jana Pawła i Niepodległości, ruszą falami z sześciu stref czasowych. I tu kolejna nowość.

- Jesteśmy dalecy od rygorystycznych rozwiązań. Może w przyszłości, na wzór Berlina, zapisy będą prowadzone w oparciu o wyniki i na tej podstawie będą organizowane strefy czasowe. Na razie takich możliwości nie mamy, ale  prosimy i apelujemy do biegaczy, żeby ustawiali się w swoich strefach czasowych. One służą bezpieczeństwu - mówi ł dziś Marcin Kuriata ze SCS Aktywna Warszawa. Wtórują mu inni biegacze, którzy przyłączyli się do akcji „Szanuj siebie. Mierz siły na zamiary i ustaw się w swojej strefie czasowej”. O potrzebie zapewnienia komfortu sobie i innym, w ramach kampanii mówią m.in. Robert Korzeniowski, Mariusz Giżyński, Paweł Januszewski.

Właściwe strefy to nie jedyna akcja społeczna podczas Biegu Niepodległości. Tradycyjnie będzie można wziąć udział w działaniach charytatywnych. W tym roku biegacze, którzy przypną do koszulki kartkę „Biegnę dla Laury”, zadedykują swój start rocznej dziewczynce cierpiącej na zespół Aperta. Im więcej biegaczy się na to zdecyduje, tym więcej pieniędzy na niezbędną operację wypłaci partner tej akcji.

- Jestem przekonany, że w tym roku pobijemy rekord, jeśli chodzi o uczestników naszej akcji charytatywnej. Zachęcam do przypięcia do koszulki kartki „ Biegnę dla Laury” - mówił Jarosław Brzuzy, dyrektor bankowości detalicznej  PKO w Warszawie.

Kartkę można przypiąć do białych lub czerwonych koszulek, które każdy uczestnik znajdzie w swoim pakiecie startowym. Razem stworzą żywą flagę, która przebiegnie ulicami Warszawy, by uczcić rocznicę odzyskania niepodległości na sportowo w otoczeniu symboli i rekonstrukcji historycznych.

Biegacze z numerami startowymi na start dotrą bezpłatnie komunikacją miejską. Zamiejscowi, będą mogli skorzystać z noclegu w odnowionej hali Polonii przy Konwiktorskiej. Biuro Zawodów w PKiN będzie otwarte do 10 listopada. Jednak pakiety 10 listopada i 11 listopada (w Biurze Zawodów przy ul. Stawki) będą dostępne tylko dla zawodników spoza Warszawy.

28. Bieg Niepodległości zaliczany jest do Ligi Festiwalu Biegowego. Obszerna relacja z Warszawy jeszcze w piątek na naszych łamach. 

IB


Festiwal Biegów - Wszystko co chcesz wiedzieć o bieganiu