Wiączyń, Bronisławów, Załęcze Wielkie, Konstantynów Łódzki, Grotniki, Skierniewice, Spała i Łagiewniki - to miejsca w województwie łódzkim, gdzie w tym roku otwierane są nowe ścieżki biegowe. Inauguracji towarzyszą zawody biegowe. W jednej z takich imprez, w Konstantynowie Łódzkim, miałem okazję wziąć udział.
Relacja Janusza Milczarka, Ambasadora Festiwalu Biegów
Projekt pn. „Wyznaczanie i oznakowanie tras biegowych w województwie łódzkim, organizacja biegów przełajowych na tych trasach oraz promowanie zadania wśród mieszkańców województwa łódzkiego” zakłada, że w ośmiu wytypowanych miejscach powstaną po dwie ścieżki: dłuższa (5-7 km). oraz krótsza (ok 2-3 km). Odpowiednio dla biegaczy i miłośników nordic walking. Na początku każdej trasy biegowej umiejscowiona zostanie tablica-legenda informująca o przebiegu tras biegowych, a każda ścieżka oznakowana jest dwoma różnymi kolorami.
Projektowi patronuje Urząd Marszałkowski województwa łódzkiego, a wykonawcą jest Akademia Sport i Zdrowie przy współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Łodzi. Inauguracji ścieżek zawsze towarzyszą zawody w biegach przełajowych w których będzie może wystartować - w zależności od miejsca - od 120. do 300 zawodników i zawodniczek.
Każdy uczestnik imprezy otrzymuje pamiątkową koszulkę, napoje oraz posiłek. Na najlepszych czekają też puchary. Tak też było w miniony weekend w Konstantynowie Łódzkim.
Bazą imprezy i biegu były tereny miejscowego hotelu. Odbiór koszulek i numerów startowych przebiegł szybko i sprawnie. Tym razem koszulka nawiązuje wzorem do Święta Niepodległości, wielu z uczestników imprezy wykorzystuje ją trzy dni później właśnie w takim biegu w Łodzi.
Widać profesjonalizm, w organizację zaangażowane znane małżeństwo biegowe Asia i Jacek Chmielowie, więc nie może być inaczej.
Po starcie biegaczy na krótszy dystans wyruszają „kijkowcy”.
Poznajemy kolejny teren leśny województwa - podczas biegu rozmawiamy, ale też i trochę rywalizujemy. Leśne ścieżki zostają za nami. Meta, dyplom, coś do picia, zdjęcia.
Po dotarciu na metę ostatniego zawodnika, organizatorzy zapraszają na dekorację zwycięzców i coś dla ciała – przygotowano grill i przekąski. Jest też akordeon, wspólne śpiewy i atmosfera piknikowa. Czas na zabawę po wysiłku sportowym.
Otwarcie kolejnej ścieżki już w najbliższą sobotę - tym razem w największym kompleksie leśnym w granicach administracyjnych miasta w Europie - Lesie Łagiewnickim w Łodzi.
Zapraszam w imieniu organizatorów.
Janusz Milczarek, Ambasador Festiwalu Biegów