Co łączy Warszawę oraz stolicę Republiki Środkowoafrykańskiej – Bangui? 11 listopada w obu miastach odbył się Bieg Niepodległości. W Afryce wystartowało 100 żołnierzy przebywających tam w ramach Operacji Wojskowej Unii Europejskiej. Wiemy już jak wyglądało to wydarzenie.
Zmagania odbyły się na terenie bazy sił EUFOR RCA – Camp UCATEX. Termin biegu nie był ujawniany ze względów bezpieczeństwa.
W biegu wziąć miało udział 20 Polaków, 20 Włochów, 39 Hiszpanów, 3 Serbki, 12 Finów i 6 Francuzów. Uczestnicy zostali wyposażeni w koszulki i medale identyczne jak biegacze, którzy przemknęli ulicami Warszawy. Tak jak w Polsce, w momencie startu została utworzona została biało-czerwona flaga.
Znacząca różnicą pomiędzy biegiem w Warszawie a Bangui była temperatura z jaką musieli się zmagać żołnierze (w Warszawie też ich nie zabrakło). W tej chwili sytuacja w Afryce pewnie i tak nie jest najgorsza, bo zaczęła się tam pora sucha i temperatura wynosi około 30 stopni. Gdyby jednak nasze Święto Niepodległości wypadało np. w kwietniu, uczestnicy biegu trafiliby na porę deszczową. Wtedy temperatura przekraczałaby 40 stopni i dużo wilgotność.
– Bieg odbył się tego samego dnia co u nas, tylko że wcześniej. Przygotowaliśmy 100 pakietów, które wysłaliśmy specjalnie przygotowanym przez wojsko transportem. Cieszę się, że udało się zorganizować bieg 11 listopada w takim miejscu. Jednak szczegółów organizacyjnych imprezy nie znam, zostawiłem to już wojsku – powiedział nam Marcin Kuriata, Kierownik Działu Marketingu i Organizacji Imprez CSC Aktywna Warszawa, organizator Warszawskiej Triady "Zabiegaj o Pamięć", której Bieg Niepodległości jest integralną i najważniejszą częścią.
Był to już trzeci Bieg Niepodległości, w którym uczestniczą polscy żołnierze przebywający na misjach. Wcześniej dwa razy biegi odbyły się w Afganistanie.
RZ
Fot. fotomaraton.pl / CSC Aktywna Warszawa