Organizatorzy Dziesiątki WROACTIV: „Limit uczestników to tylko liczba i można ją zmienić”

  • Festiwal biegowy

Wrocław był dotąd jednym z niewielu dużych polskich miast, w których nie organizuje się biegu masowego na 10 km. Fundacja WROACTIV zamierza tę dziurę załatać. Już 16 marca w stolicy Dolnego Śląska odbędzie się Dziesiątka WROACTIV. W mroźną sobotę, 25 stycznia Grzegorz Soczomski z naszego partnerskiego portalu Biegamy we Wrocławiu (www.biegamy.wroclaw.pl) spotkał się z Danutą Pilarz-Małkiewicz i Marcinem Jędrusińskim, by porozmawiać o działalności Fundacji i samym biegu.

Czym, w kilku słowach, będzie Dziesiątka WROACTIV?

We Wrocławiu do tej pory nie było atestowanego biegu na 10km. W większości miast takich imprez masowych jest kilka w jednym roku, natomiast we Wrocławiu, poza wspaniałym maratonem oraz półmaratonem, żadnej. We Wrocławiu i okolicach mieszka wielu biegaczy, którym marzy się taki bieg. Postanowiliśmy to marzenie ziścić, abyśmy tutaj na miejscu mogli rywalizować zarówno z innymi biegaczami jak i samym sobą i postarać się o nowe a może dla niektórych pierwsze życiówki.

Według statystyk z ostatniego roku w największych krajowych dyszkach startuje od 2200 do prawie 12 000 biegaczy. W jaką liczbę celuje Dziesiątka WROACTIV?

Do chwili obecnej zapisało się ponad 800 osób. Do 15 lutego obowiązuje wpisowe 40zł. Z doświadczenia biegowego wiem, że większość z nas stara się dokonać niższej opłaty, tak więc ok. 17-18 lutego będziemy mogli oszacować ile osób weźmie udział w biegu. Dopiero ta informacja da nam zbliżoną odpowiedź na pytanie, ilu osób możemy się spodziewać na starcie. Regulamin mówi o dwóch tysiącach, lecz to tylko liczba, którą w każdej chwili możemy zmienić. Chcielibyśmy, aby Wrocław stał się przyjaznym miastem dla biegaczy startujących na różnych dystansach.

Bieg na 10 km to dobra okazja do spróbowania się dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z bieganiem, np. ramach postanowień noworocznych. Czy ktoś, kto dopiero zaczyna biegać, może się sprawdzić na takim dystansie już w marcu?

Jak najbardziej tak. Jeżeli ktoś systematycznie trenuje, powiedzmy 2-3 razy w tygodniu, to jest w stanie w ciągu dwóch miesięcy przygotować się do takiego startu. W internecie są specjalne programy treningowe, rozpisane na 8-10 tygodni, więc nawet nowicjusz może przygotować się odpowiednio.

Co z bezpieczeństwem? Po wydarzeniach z Warszawy i Poznania to pytanie wraca jak bumerang przy okazji każdej kolejnej imprezy w Polsce.

To jest trudny temat, bo dobrze wiemy, że każdy z Nas, biegaczy powinien systematycznie się badać. Niestety nawet kompleksowe badania lekarskie nie zagwarantują nam, że bezpiecznie dotrzemy do mety. My, jako organizatorzy, zabezpieczamy imprezę od strony medycznej, gwarantujemy dwie karetki, jedną na Stadionie, drugą na nawrocie przy piątym kilometrze.

Żaden organizator nie chce, aby na jego biegu zdarzały się wypadki, jednak niekiedy sami sobie stwarzamy zagrożenie, nie przygotowując się należycie do startu zarówno w sensie sportowym, jak i zdrowotnym.

W jaki sposób można się zapisać na bieg i gdzie szukać więcej informacji na jego temat?

Regulamin jest zamieszczony na stronie stronie biegu (http://10.wroactiv.pl). Znajdują się tam wszystkie niezbędne informacje. (…) Do 7 marca prowadzimy zapisy elektroniczne, od 16 lutego opłata wynosić będzie 50 zł. Można się również zapisać w dniu zawodów, ale już wtedy opłata wynosi 70 zł.

Biuro zawodów będzie otwarte już w dniu poprzedzającym zawody, w sobotę 15 marca. Namawiamy mieszkańców Wrocławia, by właśnie wtedy odebrali swoje numery, co znacznie usprawni naszą pracę i pozwoli uniknąć niepotrzebnego stresu w dniu zawodów.

Rozmawiał Grzegorz Soczomski / Biegamy we Wrocławiu