Parakolarze wrócili z mistrzostw świata. Z medalami!

  • Biegająca Polska i Świat

Dziesięć medali, piąte miejsce w klasyfikacji generalnej i zaciekła walka o wyniki. Tak parakolarze spędzili miniony weekend. Zawodnicy znani ze startów w maratonach w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu, Krakowie, tym razem we własnym gronie, bez towarzystwa biegaczy startowali w najważniejszej imprezie sezonu – UCI Mistrzostwach Świata w Parakolarstwie Szosowym.

W zawodach, rozgrywanych w pobliżu trasy słynnego Comrates Marathon, w Pietermaritzburgu kolarze walczyli o medale w indywidualnej jeździe na czas i w wyścigu ze startu wspólnego.

Pierwszy medal dla Polski zdobyła Renata Kałuża, sportowiec roku Gali Przeglądu Sportowego 2014 r. Zawodniczka, mieszkająca w Hiszpanii, została wicemistrzynią świata w czasówce, a później brązową medalistką ze startu wspólnego.

Dorobek medalowy w tej dyscyplinie szybko uzupełnili panowie: Rafał Wilk, czterokrotny medalista paraolimpijski także sięgnął po wicemistrzostwo. Natomiast Krystian Giera m.in. trzeci zawodnik Orlen Warsaw Marathon, zdobył brązowy medal, który jest pierwszym krążkiem mistrzostw świata w jego karierze.

Najwięcej emocji przyniosły wyścigi ze startu wspólnego. Rafał Wilk startował w roli obrońcy tytułu. Jednak w jego kategorii pojawił się w tym roku nowy zawodnik, wcześniej przypisany do grupy bardziej sprawnych kolarzy i dysponujący lepszymi warunkami fizycznymi. Walka o miejsca na podium była zacięta. Jetze Plat od początku wyścigu znajdował się na jego czele. Rzeszowianin nie tracił z nim kontaktu, aż do momentu, gdy spadł mu łańcuch. Polski zawodnik naprawił usterkę w czasie jazdy, a potem puścił się w pogoń za uciekającą grupą. Ostatecznie mistrzem świata został Jetze Plat. Rafał Wilk, ze stratą zaledwie 2 sekund do Holendra, został srebrnym medalistą.

Pozostałe medale zdobyli kolarze, startujący w kategoriach nieobecnych na biegowych maratonach. Mistrzami świata w jeździe indywidualnej na czas zostali Marcin Polak (niewidomy kolarz) i Michał Ładosz (pilot), którzy w wyścigu ze startu wspólnego zajęli trzecie miejsce. Dwa medale, brązowy i srebrny zdobyły również Iwona Podkościelna (niewidoma kolarka) i Aleksandra Tecław (pilot). Mistrzynią świata w czasówce została Anna Harkowska, startująca w kat. C5*

*W kategoriach od C1 do C5 startują zawodnicy o różnym stopniu niepełnosprawności lub po amputacji kończyny górnej lub dolnej. Polska zawodniczka startuje z uszkodzoną w wypadku nogą.

IB