Aktualizacja Ustawy o Zwalczaniu Dopingu w Sporcie dostosowuje polskie przepisy do zmieniających się międzynarodowych standardów w tym zakresie. Stanowi kolejny znaczący krok naprzód w eliminowaniu oszustów z polskich aren.
Nowelizacja ustawy, przyjęta w sierpniu, a podpisana właśnie przez Prezydenta Andrzeja Dudę, powołuje do życia Polskie Laboratorium Antydopingowe. To zupełnie nowa jednostka organizacyjna, działająca jako osoba prawna - niezależna finansowo i logistycznie, która będzie realizować badania antydopingowe próbek pobranych u sportowców rywalizujących w kraju, a być może także za granicą, na zlecenie WADA. Obecnie taką rolę pełni Zakład Badań Antydopingowych działający w ramach Instytutu Sportu – Państwowego Instytutu Badawczego.
W bieżącej działalności PLA będzie mogło podejmować współpracę z policją, sądami, prokuraturą czy organami celno-skarbowymi. Laboratorium oraz jej zarząd będą podlegać bezpośrednio Ministrowi Sportu i Turystyki oraz samej WADA, która wydaje stosowną akredytację. Utrzymanie akredytacji to jeden z celów postawionych przez ustawodawcę nowej jednostce.
Działalność PLA będzie finansowana głównie z dotacji budżetowych, ale instytucja będzie mogła również pozyskiwać dotacje, np. ze środków unijnych czy międzynarodowych programów badawczych.
Nowelizacja wejdzie w życie 1 stycznia 2019 r. W myśl przepisów, Polskie Laboratorium Antydopingowe przejmie od Zakładu Badań Antydopingowych wszystkie niezakończone do grudnia tego roku sprawy.
Tekst znowelizowanej Ustawy o Zwalczaniu Dopingu w Sporcie dostępny jest TUTAJ.
red.
Źródło: Polskie Radio / PAP