Śladami „Bartka” na Błatnią. Oryginalny pakiet startowy

  • Biegająca Polska i Świat

Nazywano go królem Podbeskidzia. Był dowódcy największego partyzanckiego zgrupowania na Śląsku. Charyzmatyczny lider, wielki patriota, jeden z Żołnierzy Wyklętych. 2 kwietnia już po raz drugi wystartuje bieg śladami Henryka Flamego „Bartka” i jego podkomendnych.

Podobnie jak w zeszłym roku, zawodnicy będą mieć do pokonania 9-kilometrową trasę ze startem spod Karczmy Pod Skalicą i metą na Błatniej przy tablicy upamiętniającej poległych żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych. – Pierwsza część dystansu jest łatwa, prowadzi asfaltowa drogą, potem jednak zawodnicy zderza się z prawdziwa ścianą, kiedy rozpocznie się podbieg w kierunku pasma Klimczoka – mówi organizator zawodów Dominik Ząbczyński.

W zeszłym roku, mimo, że impreza został zorganizowana ad hoc, niemal w ostatniej chwili spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem w środowisku biegowy. Chwalono ją za niepowtarzalną atmosferę, klimat, przesłanie. Wszystko na to wskazuje, że zbliżająca się edycja będzie jeszcze bardziej udana.

Organizatorzy zadbali o bardzo oryginalny pakiet startowy. Sporą niespodzianka będzie dla wielu biegaczy medal okolicznościowy inspirowany nieśmiertelnikiem polskich żołnierzy z 1939 r. Dużo satysfakcji sprawi też zapewne grawerowana wojskowa piersiówka i imienny niecodzienny numer startowy. Warto zarejestrować się i dokonać opłaty do 26 marca. Wtedy będziemy mieć pewność, że pełny pakiet trafi do naszych rąk.

Na razie na liście startowej zawodów znajduje się ponad 250 osób. Wśród nich są bardzo utytułowani „górale” z Janem Wąsowiczem, Dariuszem Markiem, Jakubem Kałużnym i Piotrem Biernawskim na czele. Spróbują oni nie tylko zwyciężyć, ale i poprawić rekord trasy, który należy do Pawła Cieślika i wynosi 49:55.

Organizatorzy przygotowali też osobną kategorię „mundurową”. – Już zapowiedzieli w niej start żołnierze z Lublińca, Bielska Białej, jednostki wojskowa Agat – twierdzi Ząbczyński. Warto pamiętać, że osoby ścigające się w tej kategorii obowiązuje pełne umundurowanie polowe lub ćwiczebne, w tym odpowiednie buty z cholewką powyżej kostki.

Po zakończeniu rywalizacji na biegaczy czekać będzie grochówka. Następnie odbędzie się konkurs z nagrodami i inscenizacja potyczki partyzanckiej przygotowana przez grupę Rekonstrukcji Historycznej.

Bieg Wyklętych śladami Henryka Flamego w naszym KALENDARZU IMPREZ.

MGEL