W ostatnią niedzielę sierpnia pasjonaci aktywności fizycznej spotkają się na trasie BMW Półmaratonu Praskiego - największej biegowej imprezy prawobrzeżnej Warszawy. Atestowana i niezwykle szybka trasa prowadzić będzie najważniejszymi szlakami warszawskiej Pragi Południe, a niektóre jej fragmenty to prawdziwe spotkanie z kilkusetletnią historią.
Święto biegania dla zawodowców i amatorów
28 sierpnia na starcie BMW Półmaratonu Praskiego stanie kilka tysięcy osób - jedni z myślą o wygranej, inni o życiowych rekordach, jeszcze inni postawią sobie za cel ukończenie biegu w gronie znajomych. Niezależnie od motywów, wszyscy startujący będą mieli okazję przebiec znanymi arteriami Pragi.
Start biegu głównego, połączony ze startem 4F Piątki Praskiej (biegu towarzyszącego na 5 km), zaplanowany jest na godzinę 8:30. Dziesięć minut wcześniej na trasę ruszą osoby niepełnosprawne oraz poruszające się na wózkach. Z Alei Zielenieckiej uczestnicy skręcą w ul. Grochowską w stronę Ronda Wiatraczna, a stamtąd wbiegną w al. Waszyngtona, aby następnie objąć kierunek Saskiej Kępy. Dalej trasa poprowadzi znanymi arteriami Gocławia i Wałem Miedzeszyńskim, a po nawrotce przy ul. Kadetów na uczestników czekać będzie długa i szybka prosta do Wybrzeża Szczecińskiego. Ostatnie kilometry to ponownie klimaty prawdziwej warszawskiej Pragi, czyli m.in. ulice Targowa i Zamoyskiego.
Meta zlokalizowana będzie w Parku Skaryszewskim. Tuż za nią czekać będą medale, punkt odżywiania i regeneracji, a dalej miasteczko dla biegaczy i kibiców z mocą atrakcji dla najmłodszych oraz tych nieco starszych uczestników imprezy.
Spotkanie z kilkusetletnią historią
BMW Półmaraton Praski odbywa się pod patronatem Prezydent m.st. Warszawy i Burmistrza Dzielnicy Praga Południe. Tegoroczna edycja została wpisana w program obchodów 100-lecia przyłączenia Pragi do granic Warszawy. Między innego z tego względu trasa została zaplanowana tak, aby jej uczestnicy mieli okazję zobaczyć najważniejsze zakątki warszawskiej Pragi i choć na chwilę mogli poczuć magiczną atmosferę dzielnicy.
Biegacze miną m.in. Rogatki Grochowskie — dwa klasycystyczne pawilony rogatek zbudowane w 1823 r. u zbiegu dzisiejszych ulic: Zamoyskiego, Lubelskiej i Grochowskiej, które do 1889 r. wyznaczały granice miasta Warszawy. Prawdziwego ducha historii poczują, przebiegając przez Kamionkowskie Błonia Elekcyjne, pamiętające czasy wyborów Henryka Walezego i Augusta III Sasa na królów Polski, a także mijając Pomnik Poległych w Walce ze Szwedami, upamiętniający ofiarę żołnierzy poległych w bitwie z wojskami szwedzkimi i brandenburskimi, stoczonej na Pradze w dniach 28–30 lipca 1656 r. podczas „potopu szwedzkiego”.
Przed innym potopem, tym dosłownym, od ponad wieku chroni mieszkańców prawobrzeżnej Warszawy wspomniany wcześniej Wał Miedzeszyński, usypany w latach 1906-11. Jednak aby mu się przyjrzeć z bliska i móc docenić ogrom pracy włożonej w jego powstanie, najpierw trzeba będzie przekroczyć „bramę Saskiej Kępy” - tak przez wielu nazywane są dwa bliźniacze budynki zlokalizowane przy Rondzie Jerzego Waszyngtona na ul. Francuskiej 49 i al. Waszyngtona 2A.
Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera, Fabryka Czekolady „E. Wedel” na Kamionku, największa studnia infiltracyjna w Europie „Kaśka” (właściwie „Gruba Kaśka”, ale nie mówcie tego przy niej), Jezioro Balaton, Park Skaryszewski czy Stadion Narodowy to kolejne z wielu miejsc, o których warto sobie wcześniej poczytać i docenić je na trasie biegu. Trasie, na której na biegaczy spoglądać będzie kilkaset lat wspaniałej historii prawobrzeżnej części stolicy.
Czekamy na Ciebie!
Zapisy na BMW Półmaraton Praski wciąż trwają. Koszt pakietu startowego, do 25 sierpnia, to 99 zł. Natomiast 60 zł kosztuje pakiet dla osób chcących spróbować swoich sił w 4F Piątce Praskiej — wyścigu dedykowanym zarówno osobom, które rozpoczynają przygodę z joggingiem, jak i doświadczonym biegaczom, potrzebującym rywalizacji na takim dystansie do budowania szybkości. Rejestracja do obu biegów odbywa się przez stronę www.bmwpolmaratonpraski.pl
BMW Półmaraton Praski odbywa się od 2014 roku. W ubiegłorocznej edycji metę tego największego stołecznego półmaratonu prawobrzeżnej Warszawy przekroczyło blisko 6000 osób z 26 krajów. Najszybszy był medalista mistrzostw Polski Marcin Chabowski - 1:03.52, a wśród kobiet Kenijka Cheboi Gladys Jerotich (1:15.52). Na 12. pozycji w damskim gronie z wynikiem 1:32.00 uplasowała się mistrzyni świata w maratonie z Tokio (1991) Wanda Panfil.
Mat. pras.