W niedzielę MP w półmaratonie. Komu medale?

  • Biegająca Polska i Świat

Ponad pół setki zawodników i zawodniczek wystartuje w 27. Mistrzostwach Polski w półmaratonie, które odbędą się w Pile. Pod nieobecność ubiegłorocznych mistrzów Arkadiusza Gardzielewskiego i Ewy Jagielskiej, swoich szans szukają inni.

Wśród zgłoszonych biegaczy najlepszym wynikiem w tym sezonie legitymuje się Adam Nowicki, który wiosną w holenderskim Venlo uzyskał rezultat 1:04:23. Jest to trzeci czas na krajowych listach. Lepsze rezultaty w tym roku uzyskali tylko Arkadiusz Gardzielewski i Henryk Szost. Obu zabraknie jednak w Pile.

28-letni Nowicki był już mistrzem kraju w półmaratonie. Złoto zdobywał w 2014 roku i na pewno chciałby odzyskać tytuł, zwłaszcza że ostatni dwa razy musiał zadowolić się srebrem. Rekord życiowy zawodnika MKL Szczecin wynosi 1:03:57.

Wspominaliśmy maratończyków, którzy którzy brali udział w Mistrzostwach Europy w Berlinie. Na liście startowej jest jeden z kadrowiczów - Błażej Brzeziński. Zawodnik Śląska Wrocław w tym roku ukończył półmaraton w Warszawie z czasem 1:05:17, co dało mu dziesiąte miejsce. w Poznaniu był siódmy z rezultatem 1:10:40.

Brzeziński był już wicemistrzem kraju w półmaratonie, w 2010 roku. Na pewno chce do swojego dorobku dołożyć złoto, ale miesiąc po wymagającym starcie jest to z pewnością trudne zadanie. Na pewno ważna będzie wygrana w innej klasyfikacji - Mistrzostwa Wojska Polskiego w Półmaratonie. Czempionat ściągnął także do Piły m.in. Łukasza Parszczyńskiego czy Damiana Kabata.

Na starcie stanie też Szymon Kulka, który w tym roku wygrał w Poznaniu z wynikiem 1:04.33. Następnie w Łomży wywalczył srebrny medal Mistrzostw Polski w biegu na 10 000 m z wynikiem 29:31.63. Tuż za podium znalazł się w Gdańsku podczas krajowych mistrzostw na 10 km. 25-letni długodystansowiec z gminy Ropa był już mistrzem Polski w półmaratonie - w 2016 roku. Jego rekord życiowy to 1:03:03 z Krakowa, również sprzed dwóch lat i jest to najlepszy wynik w stawce.

W stawce mężczyzn zabraknie wszystkich medalistów sprzed roku. Lepiej sytuacja wygląda w rywalizacji pań. Tu o podium po raz kolejny ubiegać będą się zdobywczyni brązowego krążka Aleksandra Lisowska oraz wicemistrzyni kraju, Olga Ochal. Rekord życiowy pierwszej z wymienionych to 1:17:01 z 2014 roku. Biegaczka AZS UWM Olsztyn pokazała w tym roku, że ma patent na rozprawianie z rekordami. Najlepszy wynik w karierze Olgi Ochal to 1:12:47 z 2012 roku.

Wśród zgłoszonych zawodniczek najlepszy rezultat w tym roku posiada 28-letnia Anna Gosk, która w tym roku w Warszawie trasę pokonała w 1:14:49. Jest to też drugi wynik w tym sezonie na krajowych listach. Biegaczka Podlasia Białystok w zeszłym roku w Pile uplasowała się tuż za podium. Na pewno teraz ma większy apetyt.

Swoją pozycje będzie chciała potwierdzić dziesiąta maratonka Europy Izabela Trzaskalska. Podopieczna trenera Marka Jakubowskiego posiada rekord życiowy 1:11:33 z Krakowa z 2016 roku. Rezultat ten dał jej wygraną w Cracovia Półmaratonie Królewskim. Iza jest w dobrej formie, w miniony weekend w Siedlcach uzyskała czas 15:57 na 5 km, przegrywając tylko o sekundę z Katarzyną Rutkowską.

W biegu weźmie udział też inna uczestniczka berlińskich ME, tyle że w biegu na 5000 m - Paulina Kaczyńska. Jej rekord życiowy w półmaratonie to 1:16:27 z 2017 roku z Zielonej Góry.

O kolejny medal mistrzostw kraju powalczy Karolina Pilarska, która w Dębnie wywalczyła złoto w maratonie. Jej najlepszy wynik w karierze na dystansie o połowę krótszym wynosi 1:16:28 z 2016 roku.

Najbardziej doświadczoną zawodniczką w stawce jest 41-letnia Agnieszka Gortel Maciuk, która w dorobku ma cztery złote medale w półmaratonie i jeden w maratonie. Jej rekord życiowy w półmaratonie to 1:12:52 z 2010 roku.

Mistrzostwach Polski w półmaratonie rozegrane zostaną w ramach Półmaratonu Philipsa. Impreza odbędzie się w niedzielę 2 września. Start o godzinie 11:00.

Pełna lista zgłoszeń: TUTAJ

RZ