Warszawa i Łódź gospodarzami Mistrzostw Polski w Maratonie w 2015

  • Biegająca Polska i Świat

Warszawa oraz Łódź będą gospodarzami przyszłorocznych Mistrzostw Polski w maratonie. W stolicy rywalizować będą panowie a we włókienniczym mieście – panie. Jakie padną wyniki?

O medale 85. edycji krajowego czempionatu w klasycznym biegu najlepsi krajowi długodystansowcy powalczą 26 kwietnia 2015 roku podczas podczas 3. Orlen Warsaw Marathonu. Imprezie już po raz trzeci przypadł zaszczyt organizacji walki o krajowy prymat.

Tytułu Mistrza Polski bronić będzie Henryk Szost, który zwyciężył w Warszawie z czasem 2:08:55. Wynik ten dał mu również kwalifikację na rozpoczynające się niebawem Mistrzostwa Europy w Zurychu (minimum PZLA wynosiło 2:12.30). W składzie reprezentacji Polski na tę imprezę znalazł się również brązowy medalista Mistrzostw Polski z OWM Błażej Brzeziński, który swój kwalifikacyjny czas wywalczył jednak wcześniej w Berlinie (2:12:17)*.

Z kolei 19 kwietnia, czyli na tydzień przed zmaganiami mężczyzn, w ramach Łódź Maraton „Dbam o Zdrowie” rozegrane zostaną 35. Mistrzostwa Polski kobiet. Impreza po raz pierwszy zagości w tym mieście.

W ubiegłym roku mistrzostwa rozgrywane były w Dębnie w historii dyscypliny panie rywalizowały tam aż 23 razy! a złoty medal wywalczyła Arleta Meloch. Jednak czas utytułowanej zawodniczki 2:43:02 był daleki do minimum PZLA na szwajcarskie ME, wynoszącego 2:31:00. I mimo, że rywalizację w Dębnie ukończyły aż 234 kobiety, to w klasyfikacji Mistrzostw Polski uwzględniono tylko 9. zawodniczek posiadających licencję PZLA.

Dużo lepszy wynik w maratonie kobiet uzyskała Karolina Jarzyńska, która podczas tegorocznego Łódź Maratonu (rozgrywanego tydzień po mistrzostwach w Dębnie) zwyciężyła wśród pań z czasem 2:28:12 (najlepszy wynik w sezonie i rekord życiowy to 2:26:31 ze stycznia w Osace). Biegaczka jest liderką krajowych list na dystansach od 10 000m, przez półmaraton do maratonu. W Zurychu zobaczymy ją jednak tylko na bieżni.

Razem i osobno

Pierwsze Mistrzostwa Polski na dystansie 42 km i 195 metrów rozegrano w 1924 roku w podwarszawskim Rembertowie (od 1957 roku miejscowość znajduje się w granicach Stolicy przyp. red). Zwyciężył wtedy Stefan Szelestowski z czasem 3:13:10. Przez lata impreza miała swoich wielu bohaterów i rozgrywana była w różnych miastach. Przed II wojną światową mistrzostwa dwa razy gościły również w Wilnie (1933, 1934).

Kobiety na pierwsze mistrzostwa kraju w maratonie musiały poczekać aż do 1981 roku. Po raz pierwszy rozegrane zostały w Warszawie. Zwyciężyła je Anna-Bełtowska-Król z czasem 2:55:05. Rok później w Dębnie zawodniczka obroniła tytuł.

Ostatnia wspólna rywalizacja mężczyzn i kobiet o krajowy prymat miała miejsce we Wrocławiu w 1999 roku.

*Polskę w Zurychu reprezentować będą także Marcin Chabowski, który podczas rozgrywanego równolegle do OWM Łódź Maratonu „Dbam o Zdrowie” osiągnął czas 2:11:23, a także Yared Shegumo (z czasem z 2:10.34 z Maratonu Warszawskiego)

RZ

źródło: PZLA