Skandale dopingowe, jakie w ostatnim czasie wstrząsnęły maratońską elitą nie pozostały bez reakcji włodarzy największych imprez na świecie. Prestiżowa seria Abbott World Marathon Majors, nie czekając na działania naprawcze Światowej Agencji Antydopingowej (WADA), ogłosiła właśnie program walki z dopingiem w biegach zaliczanych to tym prestiżowym cyklu. To największy prywatny program antydopingowy na świecie.
Program, opracowany w partnerstwie z IAAF, zostanie wdrożony już tego lata. W zamierzeniu twórców ma być uzupełnieniem obecnie już funkcjonujących na szczeblu krajowym i międzynarodowym narzędzi wykrywania i prewencji dopingu w sporcie. Bezpośrednio program będzie realizowany przez Komisję Medyczną i Antydopingową IAAF.
Program przewiduje m.in. niezapowiedziane i regularne kontrole antydopingowe, realizowane głównie poza zawodami, ale skorelowane z kalendarzem startów danego zawodnika i miejscem jego pobytu w danym momencie, oraz innymi czynnikami, które kontrolerzy uznają za istotne w kontekście czystości farmakologicznej zawodnika. Program obejmie ok. 150 zawodników rywalizujących w serii Abbott World Marathon Majors oraz w biegach rozgrywanych pod auspicjami IAAF, którzy zamierzają się ubiegać o nagrody w cyklu AWMM.
AWMM ogłosiła już szczegółowe kryteria kwalifikacji zawodników do programu. Obejmie on:
- wszystkich zawodników którzy zdobywali punkty AWMM w latach 2012-15
- zawodników którzy dopiero dołączyli / dołączą do cyklu AWMM w 2015 roku, legitymujący się wynikami 2:27:00 (kobiety) i 2:11:00 (mężczyźni) i lepszymi, uzyskanymi w dowolnym maratonie w latach 2012-14
- zawodników, którzy dołączyli / dołączą do cyklu AWMM, legitymujący się wynikami 1:09:00 (kobiety) oraz 1:00:00 (mężczyźni) w półmaratonie.
- zawodników objętych działaniami antydopingowymi IAAF.
Przepływ zawodników w programie będzie płynny, a lista biegaczy objętych kontrolą AWMM aktualizowana co sezon. Kontrole zawodnika będą prowadzone w okresie maksymalnie do 3 lat od jego ostatniej zdobyczy punktowej w AWMM. Zawodnik kończący karierę będzie automatycznie usuwany z programu.
- Dyrektorzy biegów Abbott World Marathon Majors są zdeterminowani w działaniach mających na celu wykorzenienie oszustw ze swoich imprez. Wierzymy, że ten nowy program, ta inicjatywa, powołana do życia w porozumieniu z IAAF, to znaczący krok w stronę osiągnięcia naszego celu - podkreślił Nick Bitel, kanclerz generalny AWMM podczas inauguracji programu, która miała miejsce w połowie marca.
Elita elity
Przypomnijmy, serię Abbott World Marathon Majors tworzy 6 prestiżowych biegów maratońskich na świecie, rozgrywanych kolejno w Tokio, Bostonie, Londynie, Berlinie, Chicago i Nowym Jorku. Do danego sezonu cyklu zaliczane są także biegi maratońskie Mistrzostw Świata IAAF oraz Igrzysk Olimpijskich. Cykl utworzono w 2006 roku.
Od 2015 roku obowiązują nowe przepisy dotyczące klasyfikacji i nagród. Pierwszy sezonie obejmuje okres 12 miesięcy od danej imprezy (od maratonu w Tokio 2015 do maratonu w Tokio 2016. Drugi od maratonu w Bostonie 2016 do maratonu w Bostonie 2017, trzeci od maratonu w Londynie 2017 do Maratonu w Londynie 2018 i tak dalej. Każdorazowo zwycięzcy otrzymują po 500 000 dolarów, jakkolwiek nagrody zostaną wypłacone w cyklu rocznym, po 100 000 dolarów. To kolejny krok AWMM w walce z dopingiem w maratonach. W przeszłości nagrody były wypłacane w całości.
GR
fot. www.worldmarathonmajors.com