Zygmunt Berdychowski zdobył Piramidę Carstensza.
Zygmunt Berdychowski ma szansę zostać pierwszym Sądeczaninem, który dokona tego wyczynu. Zdobywanie Korony Ziemi rozpoczął w 2007 roku od wejścia na Mont Blanc (4810 m n.p. m), najwyższy szczyt Europy. Potem dla pewności zdobył Elbrus (5642 m), największą górę Kaukazu, zaliczaną przez część geografów do Starego Kontynentu. Następne były: Kilimandżaro (5895 m n.p.m.), najwyższy szczyt Afryki i Aconcagua (6960 m n.p.m.), największa góra Ameryki Południowej. W styczniu 2011 roku zdobył Mount Vinson, najwyższy szczyt Antarktydy. Do kompletu pozostało mu zdobycie McKinley na Alasce, który to szczyt już raz bezskutecznie atakował w 2010 roku oraz Mount Everest (8848 m n.p.m.) w Himalajach, najwyższą górę na Ziemi.
Berdychowski oprócz wspinaczki wysokogórskiej uprawia biegi długodystansowe. Zaliczył kilkanaście maratonów, w tym dwukrotnie Koral Maraton Festiwalu Biegowego w Krynicy, którego organizatorem, tak jak Forum Ekonomicznego jest utworzony przez niego Instytut Studiów Wschodnich w Warszawie.
WARTO WIEDZIEĆ
Puncak Jaya (inne nazwy: Piramida Carstensza, Mount Carstensz, Nemangkawi oraz Gunung Sukarno) - szczyt w Górach Śnieżnych na Nowej Gwinei, najwyższy szczyt Indonezji, całej Australii i Oceanii, a także najwyższy szczyt świata leżący na wyspie; wysokość 4884 m n.p.m. Starsze pomiary, wciąż czasem przytaczane, podawały wysokość Jaya w granicach około 5030 m. Szczyt został nazwany od imienia holenderskiego odkrywcy Jana Carstensza, który w 1623 r. wypatrzył lodowiec na tej górze. Pierwszego wejścia dokonali Heinrich Harrer, Bert Huizinga, Russel Kippax i Philip Temple 13 lutego 1962 r. Piramida została zdobyta jako przedostatni szczyt z Korony Ziemi. Pierwszym Polakiem, który zdobył Puncak Jaya był Jerzy Kostrzewa (12 lipca 1999).