Yukon Arctic Ultra 2016 z ostrzeżeniami organizatorów i Polakiem w stawce

  • Biegająca Polska i Świat

Yukon Arctic Ultra to jeden z najzimniejszych biegów na świecie. Przekonał się o tym na początku roku Michał Kiełbasiński, który uczestnicząc w najdłuższej, 700-kilometrowej opcji nabawił się poważnych odmrożeń.

Przez chwilę wydawało się nawet, że dojdzie do amputacji. Na szczęście cała historia dobrze się skończyła, a Michał Kiełbasiński nie stracił zapału do ekstremalnych przygód.

Gdy doszło do tego zdarzenia, temperatura nocą spadała chwilami do -50oC. Jak będzie w lutym, gdy rozpocznie się kolejna edycja biegu, nie wiadomo. Chętnych, żeby to sprawdzić na własnej skórze nie brakuje, a wśród nich jest także Polak.

Konrad Jędraszewski to solidny zawodnik, zazwyczaj docierający do mety biegów, które rozpoczął. Na koncie ma m.in. Chudego Wawrzyńca, Bieg 7 Dolin i Maraton Piasków. W Kanadzie będzie się zmagał trasą o 540-kilometrowym dystansie. W 2016 będzie to najdłuższy dystans imprezy, gdyż bieg 700-kilometrowy nie odbywa się co roku.

Oprócz biegu 540- kilometrowego, odbędzie się jeszcze bieg 160-kilometrowy i maraton. Podobnie jak przez rokiem, trasy można pokonać na nartach, na rowerze lub pieszo. Najwięcej osób zdecydowało się pokonywać zamarznięte rzeki, wysokie klify, wielkie przestrzenie i niedostępne lasy pieszo.

Nie wszystko jednak będzie jak zawsze na trasach Yukon Artic Ultra. Chociaż Michał Kiełbasiński nie był debiutantem, a temperatura na Jukonie rośnie i naukowcy spodziewają się łagodnej zimy, to jego przypadek wstrząsnął zarówno organizatorami, jak i czytelnikami lokalnych gazet. Dlatego w 2016 zanim zawodnicy wyruszą na trasę, muszą pokazać dowód ubezpieczenia pokrywającego koszty nagłych zdarzeń. Został również wprowadzony nowy system monitoringu zawodników pozwalający wezwać pomoc.

Jednocześnie organizatorzy ostrzegają, a nawet straszą uczestników, że wiele odcinków trasy jest trudno dostępna albo i wcale, a na pomoc trzeba będzie poczekać kilka godzin. Wtedy jest skazanym na siebie i własne wyposażenie.

Podczas trwania Yukon Arctic Ultra odbędzie się również jeden z najtrudniejszych 1600-kilometrowy wyścig psich zaprzęgów Yukon Quest.

Strona imprezy: www.arcticultra.de/en/

IB