Twórca Festiwalu Biegowego Forum Ekonomicznego o czwartej edycji imprezy dla dziennika ?Rzeczpospolita?.
Mówią, że biegowa Krynica-Zdrój jest jak Nowy Jork. Nie ma w tym przesady?
Zygmunt Berdychowski: Przesada jest, maraton nowojorski to absolutny szczyt organizacyjny, również perfekcja od strony komercyjnej i medialnej, ale po namyśle uznałem ? niech mówią, warto mieć taki cel. Każdy człowiek musi mieć marzenia.
Czy Festiwal Biegowy nadal jest potrzebny Forum Ekonomicznemu, a Forum Festiwalowi?
Bez Forum nie byłoby biegania w Krynicy, to jego główne źródło finansowania. Zyskuje także Forum, zwłaszcza wizerunkowo ? pomoc biegaczom pokazuje, że elity potrafią przysłużyć się niosącej pozytywne przesłanie idei.
Zapowiada się, że tegoroczny Festiwal Biegowy znów będzie znacznie większy od poprzedniego...
Zarejestrowało się już 7500 osób, a zaczynaliśmy w 2010 roku od 1200. Postęp jest bardzo wyraźny, ale tak właśnie miało być. Festiwal musi rosnąć i być coraz bardziej atrakcyjny, by można było przestać do niego dokładać.
Co zbuduje tę atrakcyjność w 2013 roku?
Z nowości ? na pewno Iron Run, konkurencja dla najmocniejszych. Uznaliśmy, że dodatkowe emocje, rywalizacja etapowa, pościgi i ucieczki - przyciągną uwagę widzów i mediów. Stąd 5 trudnych etapów na zasadach biegu pościgowego z liderem w żółtej koszulce.
Jakie to będą etapy?
Najpierw Krynicka Mila, potem Bieg Nocny, dzień później Życiowa Dziesiątka i Szybka Trójka, w niedzielę ? finałowy Koral Maraton. Zainspirował nas Tour de Ski i wspinaczka na Alpe Cermis. W przyszłym roku etapy będą jeszcze trudniejsze i bardziej pasjonujące.
A skąd pomysł biegania po nocy?
Przywiozłem go z Koszyc, z wyjątkowego maratonu, w którym ustanowiłem rekord życiowy. Tam zobaczyłem jak nocnym biegiem żyje całe miasto - to święto z orkiestrą i zabawą mieszkańców wzdłuż trasy.
Stałe punkty programu zostają bez zmian?
Tak, osią zostaje główny bieg dla każdego, cały czas z górki, czyli Życiowa Dziesiątka, a dla elity ultramaraton na 100 km i maraton, który daje identyfikację imprezy. Zawsze będą też biegi dla dzieci, kobiet i przebierańców, bieg na Górę Parkową, oraz kolejny debiut ? wyścigi kolarskie MTB.
Są głosy, żeby ultramaraton nawet wydłużyć, co pan na to?
Na razie musimy perfekcyjnie opanować to, co dzieje się na trasie obecnego biegu, który i tak jest trudny, przez limit 16 godzin, a w dodatku składa się trzech biegów, na 100, 66 i 36 km. Duży wzrost frekwencji, narzuca zwiększone wymagania. Lecz w przyszłości może zaczniemy przesuwać tę granicę, trasy są.
W programie jest także wyścig typu nordic walking dla osób po zawałach. Nie ma pan obaw?
Opiekują się nimi lekarze z kliniki uniwersyteckiej w Krakowie i to oni wesprą nas w tych zawodach. To świetny sposób pokazania, że życie po zawale nie oznacza bierności.
Jaką rolę odgrywają mistrzostwa świata w biegach górskich, które po raz pierwszy towarzyszą Festiwalowi?
Mistrzostwa to pierwszy krok do większej popularności Festiwalu za granicą. Bez gości z Europy pełny rozwój będzie niemożliwy. Strona internetowa i newsletter będą tłumaczone na słowacki, niemiecki i angielski, ale nie mogą trafiać w próżnię. W Krynicy i okolicach goście zagraniczni znajdą lepsze warunki do biegania niż w Alpach ? bo przyroda bardziej naturalna, fajniejsze trasy, bez ogromnych różnic wysokości, co naprawdę sprzyja biegaczom.
W tym roku wśród nagród są już dwa samochody. Co będzie, gdy jeden z nich wylosuje Zygmunt Berdychowski?
Nie ma takiej możliwości, ponieważ nikt z biegających organizatorów nie bierze udziału w losowaniu.
Czy po Festiwalu będzie czas na chwilę odpoczynku?
Niestety nie, ponieważ Festiwal to projekt całoroczny, w którym m.in. rozwijamy Ligę Festiwalu Biegów skupiającą ponad 50 biegów w całej Polsce oraz wytyczamy profesjonalne trasy biegowe w całym kraju, głównie w Małopolsce i Podkarpaciu. Festiwal to również Karta Biegacza - mająca już 130 partnerów - dzięki której każdy, kto biega, może skorzystać ze zniżek w sklepach biegowych i ośrodkach wypoczynkowych.
Festiwal to także szybko rozwijający się portal internetowy, w którym biegacze mogą znaleźć wszystkie potrzebne informacje i porady. Zapraszam więc na www.festiwalbiegowy.pl i zapewniam, że z nami bieganie będzie jeszcze ciekawsze.
Rozmawiał Krzysztof Rawa
Wywiad ukazał się dzienniku ?Rzeczpospolita? w dniu 30 sierpnia 2013 r.