1. Gdańsk Maraton klejnotem koronnym biegowych osiągnięć w mieście?

 

1. Gdańsk Maraton klejnotem koronnym biegowych osiągnięć w mieście?


Opublikowane w pt., 21/11/2014 - 08:56

Na początku przyszłego roku mają wystartować zapisy do pierwszej edycji Gdańsk Maratonu. Bieg wyruszy ulicami miasta 17 maja. Organizatorzy spodziewają się minimum 2000 uczestników.

Impreza ma być dla miasta dużym i prestiżowym wydarzeniem. Do organizacji biegu przymierzono się tu już od dłuższego czasu. – Bieganie w Polsce i na świecie to bardzo popularna dyscyplina. Jako gdański MOSIR jesteśmy organizatorami wielu projektów, a wiadomo że koroną tych wszystkich biegów jest maraton. Ponieważ na Wybrzeżu nie rozgrywa się często takich dystansów, zwłaszcza wiosną, postanowiliśmy działać – wyjaśnia Leszek Paszkowski, dyrektor MOSIR w Gdańsku.

Jak wspomina, decyzja o organizacji Gdańsk Maratonu zapadła jeszcze przed Półmaratonem Gdańskim, gdy planowano budżet jednostki na kolejny rok. – Obecnie trwają prace nad pozyskaniem sponsora tytularnego. Mobilizuje nas fakt, że wszystkie duże miasta w Polsce Wrocław, Warszawa, a także duże miasta w Europie i na świecie Wiedeń, Florencja, Berlin czy Boston, mają swoje maratony. Mamy świadomość, że trudno będzie wystartować, bo wiele wiosennych imprez ma długą tradycję, jednak mamy ambicje, by w przeciągu kilku lat Gdańsk Maraton był jedną z najbardziej uznanych imprez – zapowiada organizator.

Będzie to już drugi maraton na terenie Gdańska. Od 1995 roku rozgrywany jest tu Maraton Solidarności. Pierwsze zawody na dystansie 42 km i 195 metrów odbyły się tu na trasie z Gdańska przez Westerplatte do Gdyni, a od tego roku uczestnicy poruszają się po odcinku Gdynia Sopot Letnica Gdańsk. Maraton Gdańsk „ma być inny”.

– Chcieliśmy stworzyć typowo gdański maraton. Trasa naszego biegu poprowadzi wyłącznie ulicami miasta. Maraton Solidarności startuje z Gdyni. Zresztą obie imprezy dzieli kilka miesięcy nasz bieg odbywa się w maju, a Maraton Solidarności w sierpniu. Więc nie traktujemy tych wydarzeń jako konkurencyjne. Jeśli ktoś będzie chciał, to da radę wystartować w obu biegach – wskazuje Tomasz Szamotulski, koordynator biegu.

Do startu Gdańsk Maratonu pozostało ponad pół roku. Zapisy mają rozpocząć się na początku stycznia. – Prowadzimy bardzo intensywne prace, żeby tak się stało. Przez pierwszy tydzień rejestracji opłata startowa będzie wynosiła 49 złotych, później będzie wzrastała. Najdrożej będzie oczywiście przed samym startem – wyjaśnia Tomasz Szamotulski.

Jak zapowiada, Gdańsk Maraton razem z Biegiem Westerplatte oraz Półmaratonem Gdańskim, mają w przyszłości stworzyć wspólny cykl biegów. – Mimo, że nie jesteśmy organizatorem Półmaratonu Gdańskiego, to chcemy współpracować. Jest koncepcja, by stworzyć z tego taką Koronę Gdańskich Biegów, czyli Gdański Herb Biegowy. Osoba, która zaczyna od startu na 10 km w Biegu Westerplatte, poprzez półmaraton dojrzewa do startu w maratonie. Po Koronę będzie można sięgnąć w relatywnie krótkim czasie, bo Bieg Westerplatte odbywa się we wrześniu, półmaraton w październiku, a maraton w maju – wyjaśnia Tomasz Szamotulski.

Do startu w samym maratonie ma przygotowywać cykl treningów „Aktywuj się w Maratonie”. Zgodnie z planem organizatorów, zajęcia prowadzone będą być minimum cztery razy w miesiącu przez doświadczonych trenerów.

Gdańsk Maraton w naszym KALENDARZU IMPREZ.

Organizator: http://mosir.gda.pl/

RZ

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce