100 km i 22h. Czy jesteś Twardzielem Świętokrzyskim?

 

100 km i 22h. Czy jesteś Twardzielem Świętokrzyskim?


Opublikowane w pt., 25/04/2014 - 14:23

Jak świętować 10-lecie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej? Najlepiej zrobić to na trasie 10. edycji Supermaratonu Pieszego i zdobyć statuetkę „Twardziela Świętokrzyskiego”. Uczestnicy tej imprezy mają 22 godziny, by przejść 100km czerwonym szlakiem z Gołoszyc do Strawczynka.

Dystans wskazuje na ultramaraton, ale Twardziel nie jest imprezą biegową. Wprawdzie bieganie nie jest tu zabronione, ale całą trasę można pokonać marszem. Twardziel nie jest też imprezą wyłącznie sportową. Tu nie chodzi o zwycięstwo, a ukończenie tego maratonu ma charakter honorowy. Sama trasa nie jest oznaczona przez organizatora. Do mety zmierza się drogą oznaczoną szlakiem. Nocą te znaki bywają trudne do zauważenia i łatwo się zgubić.

Podłoże jest zróżnicowane. Kamienie, korzenie, piaszczyste ścieżki, a jeśli nie dopisze pogoda, to także błoto i kałuże, czyli wszystkie atrakcje biegu terenowego. Nie brakuje też podejść, które czekają na zmęczonych uczestników na ostatnim odcinku. Do tego Twardziel nie jest imprezą masową. Startuje tu co roku ok. 150 osób, a miejsca na liście startowej rozchodzą się jak świeże bułeczki, bo ten marsz jest już kultowy i miłośnicy setek liniowych chcą go zaliczyć przynajmniej jeden raz. Nie należy niedoceniać swoich konkurentów na trasie. Większość z nich spotyka się trzy tygodnie później na Kieracie.

W Supermaratonie Pieszym można wziąć udział, nawet jeśli nie planuje się ukończenia całej trasy. Piechurzy, którzy zaliczą 50 kilometr przed 7:00 rano 1 maja, też otrzymają medal, tyle że nie zostaną zaliczeni w poczet twardzieli i nie dostaną stosownej statuetki.

W tym roku organizatorzy przewidzieli również 14-kilometrową trasę rodzinną z Oblęborka do Strawczynka. Chętni mogą też wziąć udział w konkursie wiedzy o Unii Europejskiej.

Strona Imprezy

IB

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce