105-latek ze Świdnicy pobił dwa rekordy świata!

Opublikowane w pt., 27/03/2015 - 12:51

Grad medali przyniósł Polsce kolejny dzień 10. Halowych Mistrzostw Europy Weteranów, które odbywają się w Toruniu. W czwartek naszym bohaterem był Stanisław Kowalski.

Wczoraj polscy lekkoatleci wywalczyli 29 medali, z czego aż 13 złotych! Na najwyższym stopniu podium dwukrotnie stanął Stanisław Kowalski, który już za kilkanaście dni będzie świętował swoje 105. urodziny. Świdniczanin startujący w kategorii M100+ do zdobytego w środę złota w biegu na 60 metrów dorzucił jeszcze dwa identyczne krążki – za rzut dyskiem (wynik: 7,14m) i pchnięcie kulą (3,65m). W obu przypadkach wyniki najstarszego uczestnika mistrzostw to rekordy świata dla tej kategorii wiekowej.

Poza Stanisławem Kowalskim także inni polscy reprezentanci bardzo dobrze radzili sobie w konkurencjach rzutowych. Mistrzem Europy w kategorii M60 w rzucie dyskiem został torunianin Kazimierz Jankowski (47,37m). Wśród siedemdziesięciolatków wygrał Czesław Roszczak. Kolejne złoto do swojej kolekcji dorzucił Lech Kowalski, który zwyciężył w rzucie ciężarkiem (M50). Trzeci w tej samej kategorii był Marek Stolarczyk. Po mistrzostwo w tej samej konkurencji sięgnęli też Mariusz Walczak (M40) i Damian Kozłowski (M35).

Sukcesów polskich reprezentantów nie brakowało też w innych dyscyplinach. Krzysztof Dziamski (M55) został mistrzem Europy w skoku o tyczce. W trójskoku w kategorii W60 triumfowała Ewa Bartosik, z kolei na 800 metrów w W50 najszybsza była Zofia Wieciorkowska. O pewnym niedosycie może mówić z kolei Michał Bernardelli (M35), który na tym samym dystansie był drugi, przegrywając złoty medal o jedyne trzy setne sekundy.

W czwartek odbyły się także biegi eliminacyjne na dystansie 200 metrów, w których można było zobaczyć kilku utytułowanych sprinterów. W swoim biegu zwyciężył uczestnik igrzysk olimpijskich w Atenach i Pekinie - Piotr Klimczak (M35), który tym samym pewnie awansował do półfinału. Awans w kategorii M40 na tym samym dystansie wywalczył Tomasz Czubak, czyli rekordzista Polski na 400m i członek złotej sztafety 4x400 z seniorskich mistrzostw świata w Sewilli (1999).

W piątek poza półfinałami i finałami na 200m odbędą się m.in. biegi na 1500m, 5-kilometrowy cross, rzut ciężarkiem kobiet, rzut dyskiem mężczyzn (kategorie od M35 do M55), skok o tyczce pań i trójskok mężczyzn (kategorie M60-M85).

Po czwartkowych zmaganiach Polska w klasyfikacji medalowej powróciła na drugie miejsce (29 złotych, 29 srebrnych, 21 brązowych). Prowadzą Niemcy, trzeci są Brytyjczycy.