14. Poznań Maraton: Medal ku pamięci H. Cegielskiego

 

14. Poznań Maraton: Medal ku pamięci H. Cegielskiego


Opublikowane w pt., 09/08/2013 - 09:06

Poznań Maraton/Fot. Facebook.com/PoznanMaratonXIV Poznań Maraton zapowiada się na wielkie sportowe święto w Wielkopolsce. Wielka w tym zasługa organizatorów, którzy swoimi działaniami podkreślają wyjątkowość imprezy. Właśnie przedstawili medal zawodów, który nawiąże do 200. rocznicy urodzin słynnego przedsiębiorcy, społecznika i polityka Hipolita Cegielskiego, związanego przez wiele lat z Poznaniem.

Do przemysłowych osiągnięć Hipolita Cegielskiego medal nawiązuje nie tylko wizerunkiem umieszczonym na jego awersie, ale także samym swoim kształtem imitującym koło zębate, kojarzące się z maszynami budowanymi w fabryce poznańskiego potentata. Podobnie faktura, lekko zanieczyszczona barwa oraz ciężar medalu przywodzą na myśl element składowy dawnego pojazdu.

Projekt medalu na 14. Poznań Maraton

Jak informuje Biuro Maratonu, wybór formy medalu nie był ?powierzchowny?:

? Uważamy, że maratończyków i Hipolita Cegielskiego coś łączy. Cegielski, humanista z wykształcenia, wielokrotnie stawał do walki przeciw przeciwnościom losu i nieprzyjaznemu otoczeniu, by w końcu zostać wielkim i uznanym przedsiębiorcą. Jego droga, od gimnazjalisty utrzymującego się z korepetycji do fabrykanta, wymagała wielkiej dyscypliny i wysiłku. Każdy maratończyk sam będzie miał coś do powiedzenia na te tematy ? mówi Monika Prendke.

? Co więcej, każdy maratończyk, podobnie jak Cegielski, nie spoczywa na laurach, kiedy już osiągnie swój cel. Cegielski, gdy już rozwinął swój biznes, wspierał naukę i wydawał prasę. Maratończycy pobiciem jednej życiówki zaczynają walkę o następną. Jest tu wielkie pokrewieństwo ? dodaje organizator. Zapewnia, że medal będzie wykonany ?kunsztownie? i że trafi do tych biegaczy, którzy przekroczą linię mety maratonu. A uzyskany wynik będą mogli wpisać w medal w dedykowanym miejscu.

14. Poznań Maraton pobiegnie ulicami stolicy Wielkopolski 13 października 2013 r. Organizatorzy spodziewają się, że w bardzo dobrze ocenianym w kraju i za granicą biegu wystartuje przeszło 7000 biegaczy.

GR / mat. pras.

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce