15. Bieg Ursynowa 2023 za nami. Podsumowanie

Opublikowane w wt., 06/06/2023 - 21:33

Yes, I KEN! – może powiedzieć prawie 2 tysiące biegaczy, którzy w słoneczne niedzielne przedpołudnie 4 czerwca pokonali 5-kilometrową trasę wytyczoną aleją KEN. Triumfatorami 15. Biegu Ursynowa zostali Kamil Jastrzębski i Emilia Mazek.

Bieg, który powrócił do czerwcowego terminu, jest uznawany za jedną z najszybszych ulicznych „piątek” w Polsce i każdego roku przyciąga znakomitych zawodników. Nie inaczej było i tym razem. Faworyt rywalizacji na głównej arterii Ursynowa Kamil Jastrzębski prowadził od początku, do półmetka towarzyszyła mu nawet wizja pobicia rekordu imprezy (13:51 Łukasza Parszczyńskiego z 2014 roku).

Potem jednak dały o sobie znać słońce i wysoka temperatura. Przewaga Jastrzębskiego nad najgroźniejszymi rywalami stopniała na mecie do kilku sekund. Ostatecznie czołowy polski maratończyk finiszował w czasie 14:45 min. i zwyciężył przed Romanem Aleksandrovichem i Krzysztofem Wasiewiczem. Poza podium, na 4 miejscu, dobiegł Taras Telkovski, uchodźca z Białorusi mieszkający od 3 lat na Ursynowie, który na półmetku był drugi.

W połowie trasy liderką biegu kobiet była mieszkanka Ursynowa od nomen omen 15 lat Dominika Stelmach. Najwszechstronniejsza polska biegaczka, startująca z powodzeniem w biegach ulicznych i górskich, od najkrótszych do dystansów ultra, myślami była chyba jednak już na ukochanym Comrades Marathon RPA i w drugiej części trasy wyprzedziła ją znakomicie dysponowana Emilia Mazek.

Biegaczka spod Garwolina zwyciężyła w czasie 16:57, Stelmach była 6 sekund za nią, a na najniższym stopniu podium stanęła Aleksandra Jędrzejska. W zorganizowanej po raz pierwszy klasyfikacji drużynowej 15. Biegu Ursynowa najlepsza okazała się ekipa Duklanowski Team z Kamilem Jastrzębskim na czele. Najliczniejszą, blisko 50-osobową ekipę, wystawił drugi w klasyfikacji Adidas Runners Warsaw, którego najmocniejszym punktem była Dominika Stelmach.

O laury rywalizowało w sumie 28 grup biegowych. 15. Bieg Ursynowa na dystansie 5 kilometrów ukończyło ponad 1800 biegaczy. Organizatorem imprezy był Urząd Dzielnicy Ursynów, a głównymi partnerami Centrum Ursynów i GH Development. Za organizację wydarzenia odpowiadała Fundacja Run Vegan.