16-latka pobiegnie z Krakowa do Warszawy, by pomóc

 

16-latka pobiegnie z Krakowa do Warszawy, by pomóc


Opublikowane w śr., 11/02/2015 - 09:38

W czasie, gdy większość rówieśników z Małopolski będzie korzystało z ferii zimowych, Natalia Lińczowska - 16-letnia uczennica Gimnazjum w Dobczycach będzie przemierzać biegiem Polskę. Wszystko po to, by pomóc choremu chłopcu.

W "Bieg dla Życia" z Krakowa do Warszawy nastolatka wyruszy już najbliższą niedzielę. Decyzję o organizacji wyprawy podjęła w listopadzie ubiegłego roku. Co ciekawe, wcześniej nie miała okazji poznać Piotrka, którego sprawy została ambasadorką. Informacja o chorym chłopcu trafiła do niej przypadkiem.

– Dowiedziałam się o Piotrusiu dzięki portalowi społecznościowemu. Skontaktowałam się z jego rodzicami. Po jakimś czasie poznaliśmy się. Od razu uznałam, że muszę pomóc. Ponieważ moją największą pasją są biegi, postanowiłam połączyć te dwie sprawy – powiedziała nam Natalia Lińczowska.

Jak wyjaśnia, nigdy nie myślała o pomaganiu przez bieganie, ale zawsze lubiłam pomagać. – Podobają mi się pomysł takich niekonwencjonalnych akcji charytatywnych, takich jakie prowadzi choćby Krzysztof Dzienniak (na kosiarce spalinowej po pomoc pojechał do Jana Kulczyka - red) – stwierdza dziewczyna.

Do zadania młoda biegaczka podeszła bardzo odpowiedzialnie. Stworzyła cały zarys biegu. Ideą zaraziła pozostałych członków Dobczyckiego Klubu Biegacza, w którym trenuje.

– Natalia, mimo młodego wieku, jest bardzo dobrze zorganizowana. Gdy przyszła do nas miała już plan i podjętych wiele działań. My staramy jej się tylko pomóc i wspierać – mówi Piotr Korbas, prezes Dobczyckiego Klubu Biegacza.

– Pamiętam, że gdy przedstawiła Nam swój pomysł, akurat mieliśmy zebranie w klubie. W pierwszym momencie wiele osób tylko spuściło głowy i zamilkło. Ze wzruszenia. Zresztą słuchanie Natalii na żywo, to coś niesamowitego. Nie mogliśmy zgasić zapału w takiej osobie. Mimo, że było mało czasu do rozpoczęcia projektu, to nie mogliśmy powiedzieć, że nie damy rady. Zorganizowaliśmy badania, wyznaczyliśmy optymalną trasę z jak najmniejszym ruchem. Jedna z firm użyczyła nam busa, który będzie towarzyszył Natalii w biegu. W kwestii liczymy na pomoc ludzi – wyjaśnia Piotr Korbas.

Ponieważ Natalia w tym roku obchodzić będzie swoje 16. urodziny, bardzo ważna jest logistyczna część wyprawy. Chęć pomocy choremu chłopcu nie może bowiem odbyć kosztem jej zdrowia.

– Plan jest taki, że rano Natalia będzie biegła 15 km. Później odpoczynek i po południu drugie 15 km. Będziemy mieli do pomocy Służbę Maltańską, fizjoterapeutę i rehabilitanta. Jesteśmy więc dobrze przygotowani. Zawsze ktoś będzie jej towarzyszył na trasie. Mamy też zapewnione trzy miejsca do spania bliżej Warszawy. Po drodze będziemy jeszcze szukać. W zapasie mamy noclegi płatne – opisuje prezes Dobczyckiego Klubu Biegacza.

Natalia wierzy, że uda jej się dotrzeć do Warszawy 24 lutego. Liczy też na wsparcie innych biegaczy. – Jeśli nie złapię żadnej kontuzji to przebiegnę ten dystans. Uważam, że dużo zależy od psychiki, a moją motywacją jest Piotruś. Nie jest to na pewno przebieżka, byle by tylko pokonać kolejne kilometry. Jeśli powstania sytuacja, że ktoś będzie chciał biec ze mną, to super. To będzie mnie tylko dopingowało – wskazuje Natalia Lińczowska.

„Bieg po życie” rozpocznie się 15 lutego przed Kościołem Mariackim w Krakowie. Osoby, które chcą dołączyć się do młodej biegaczki mogą zgłaszać się do Dobczyckiego Klubu Biegacza, który udzieli więcej informacji jak i gdzie to zrobić: kontakt@dkb.org.plW Warszawie biegaczka chce się spotkać z pierwszą damą – Anną Komorowską.

Akcja ma wesprzeć 7-letniego Piotrusia. Chłopiec cierpi na złośliwy nowotwór mózgu. Ten wielki fan motoryzacji pierwszą operację usunięcia guza przeszedł w wieku 5 lat. Mimo chemioterapii i radioterapii, choroba nie odpuściła. W Polsce nie ma już skutecznych metod leczenia. Dużo większe szanse ma w Austrii, gdzie obecnie przebywa. Jak mówi Natalia, rokowania lekarzy są dobre. Potrzebne są tylko pieniądze.

Osoby które chcą wspomóc Bieg dla Życia, mogą przekazywać pieniądze na konto fundacji „ Zdążyć z Pomocą” lub przekazywać 1% podatku. Zachęcamy też do przyłączenia się do biegu Natalii – trasa prowadzić będzie przez miejscowości: Wolbrom – Koniecpol – Włoszczowa – Końskie - Nowe Miasto Nad Pilicą – Grójec – Piaseczno - Warszawa (zarys trasy).

Więcej o projekcie – TUTAJ.

RZ

fot. facebook projektu

 

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce