2. Igrzyska Europejskie: Polacy jak króliki doświadczalne. Efekt marny [WYNIKI]

Opublikowane w pon., 24/06/2019 - 10:47

Niespodzianki nie było. Reprezentacja Polski, występująca w Mińsku mocno eksperymentalnym składzie, nie zdołała awansować do półfinałów 2. Igrzysk Europejskich. Biało-czerwoni nie zdobyli też żadnego indywidualnego medalu.

Lekkoatletyczna rywalizacja w białoruskiej stolicy toczy się według nowego, eksperymentalnego formatu nazwanego DNA - Dynamic New Athletic. Poszczególne reprezentacje podzielono na cztery grupy, walczące w meczach międzypaństwowych o dwa miejsca w półfinałach. Rolą każdego z zawodników jest przede wszystkim zdobywanie puntów dla swojego kraju. Przy okazji sportowcy walczą o medale indywidualne w swoich konkurencjach. Indywidualne podium Igrzysk wyłaniane jest po rozegraniu całej serii meczów ćwierćfinałowych.

Polacy o wejście do półfinału walczyli w niedzielę. Niestety zajęli w swojej grupie ostatnie miejsce. Przed biegiem pościgowym mieli największą stratę do rywali i ostatnia konkurencja nic już nie zmieniła w tabeli. W zmaganiach na 800-600-400-200 m uzyskaliśmy czas 5:07:53, występując w składzie Adam Czerwiński, Małgorzata Linkiewicz, Jakub Adamczyk i Ewelina Wyszczelska.

Przed nami uplasowała się Irlandia z wynikiem 4:46.43. Z naszej grupy do półfinału awansowali Czesi (4:30:92) oraz Białorusini (4:30.94).

Najwięcej puntów dla Polski, bo aż 10, zdobył rekordzista Polski Artur Noga, który zajął drugie miejsce w biegu na 110 m ppł (czas 13.91). Niestety nie dało mu to indywidualnie medalu, bo lepsze wyniki uzyskali zawodnicy w innych seriach. Brąz wywalczył Grek Douvalidis (13.71). Jeśli dodamy, że Magdalena Żebrowska w skoku w dal wywalczyła 8 punktów, to wychodzi, że dwoje zawodników zrobiło dla Polski połowę dorobku z naszych 36 oczek!

O tym, że był to „program testowy” świadczy też to, że specjalista od trójskoku Karol Hoffman wystąpił w skoku... wzwyż, zaliczając wysokość 1,90 m.

Na stadionie Dynama Mińsk nie brakuje kilku zawodników, którzy są znani przynajmniej na starym kontynencie. W biegu na 100 m srebro zdobył Słowak Jan Volko - halowy mistrz Europy w biegu na 60 m, a na 100 m ppł na podium stanęły Białorusinka Elwira Herman – mistrzyni Europy z Berlina. Zresztą gospodarze – w przeciwieństwie do Polski – wystawili na start wszystko co najlepsze w tamtejszej lekkoatletyce.

Pełne wyniki: TUTAJ

Finał Igrzysk Europejskich w lekkiej atletyce odbędzie się 28 czerwca Cała impreza potrwa do 30 czerwca.

Przypomnijmy, że tegoroczna edycja miała odbyć się w Holandii, ale tamtejsi organizatorzy zrzekli się prawa do organizacji po tym, jak rząd nie chciał dofinansować organizacji imprezy.