2. Podkowiańska Dycha: Masowa impreza... niemasowa

 

2. Podkowiańska Dycha: Masowa impreza... niemasowa


Opublikowane w śr., 21/05/2014 - 08:59

Sobotnie zawody w Podkowie Leśnej stały się ważnym punktem życia tego niespełna 4-tysięcznego miasteczka. Uczestniczą w nim nie tylko sportowcy amatorzy, ale i osoby towarzyszące.

Popularność biegu oddaje statystyka zapisów: wystartuje aż 650 uczestników, dodatkowe 100 osób zgromadzi bieg towarzyszący na 2,5 km. Niestety zajęte są już nawet miejsca na liście rezerwowej. Dużym zainteresowaniem cieszą się również biegi dzieci. Organizatorzy spodziewają się, że sportowe miasteczko może odwiedzić też ponad tysiąc osób towarzyszących. Oznacza to, że w biegowych zawodach weźmie udział pół Podkowy Leśnej!

A wszystko zaczęło od treningów z... sąsiadami. – Od kilku lat biegałem po okolicy i spotykałem dwóch sąsiadów, a także znajomych z Podkowy. Zaczęliśmy rozmawiać na temat wspólnego biegania. Następnym krokiem były zawody i takowe udało nam się zorganizować w zeszłym roku, właśnie Podkowińską Dychę. Był to strzał w dziesiątkę. Uważam że od tamtej imprezy rozbiegaliśmy miasto – powiedział nam Artur Tusiński, Organizator biegu.

Od samego początku ideą imprezy była promocja sportu. Nie ma tu nagród pieniężnych, tylko vouchery na zakupy, a także nagrody rzeczowe. – Chcieliśmy promować aktywność sportową w ogóle, nie tylko bieganie. Mamy m.in. kategorię dla najliczniej reprezentowanej rodziny, bo kładziemy nacisk na osoby, chcą zacząć biegać. Jest tu sport amatorski bez gwiazd czy Kenijczyków, o których nie zabiegamy – wyjaśnia organizator.

W ramach imprezy odbywa się także wyścig na dystansie 2,5 km. Jest integracyjny bieg nazwany przez organizatorów „biegiem bez barier”. – Jedna z wolontariuszek Podkowiańskiego Towarzystwa Biegowego zaczęła trenować w domu pomocy społecznej osoby niepełnosprawne intelektualnie. Ta część imprezy jest właśnie biegiem bez barier, w którym biegniemy razem z nimi. Jest to też trochę taki sprawdzian organizacyjny – mówi organizator biegu.

Oprócz wspomnianych wydarzeń, w programie imprezy są też biegi młodzieżowe na dystansie 400 i 800m. Udział w biegach zgłosiło ponad 200 młodych adeptów dyscypliny. Wszystko to sprawia, że organizatorzy zaczynają mieć problem bogactwa, bo ich impreza zgromadzić może maksymalnie 999 uczestników. – Nie chcemy przekroczyć limitu imprezy masowej. Nasze stowarzyszenie i nasze działania nie są wspierane przez samorząd. Wszystko robimy sami. Sami musimy pozyskiwać partnerów i pieniądze. Czasami dokładamy z własnej kieszeni. Nałożyliśmy na siebie pewną dyscyplinę i sztywne reguły, bo gdyby nie to „popłynęlibyśmy” finansowo i organizacyjnie – opisuje Artur Tusiński.

Informacje organizacyjne:

Miejscówką imprezy będzie Park Miejski. Biuro zawodów otwarte będzie w piątek 23 maja w godzinach 18.00-21.30 oraz w dniu zawodów w godz. 7.30-10:30 w SP nr 2 im. św. Teresy przy ul. Modrzewiowej 41. Bieg na dystansie 10 km wystartuje o godzinie 11:00. Kwadrans później rozpocznie się bieg na odcinku 2,5 km.  

Podczas zawodów działać będzie także Miasteczko Biegowe. Będzie można tu spróbować się w innych dyscyplinach sportu oraz rekreacji: siatkówce, windsurfingu, kitesurfingu lub bulach. Będzie można także zasięgnąć porady fizjoterapeutów, trenerów i licencjonowanych instruktorów fitness.

Organizator

RZ

fot. D. Pulkowska/Organizator

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce