23. Bieg Opalińskich z nową trasą

 

23. Bieg Opalińskich z nową trasą


Opublikowane w czw., 31/07/2014 - 08:48

W niedzielę w Opalenicy k. Nowego Tomyśla odbędzie się już 23. Bieg Opaleńskich. Mimo, że impreza ma już swoje lata, to w tym roku na biegaczy czeka prawdziwa (re)ewolucja. – Nikt nie powinien narzekać na nudę – zapewniają organizatorzy opalenickiej dychy.

Bieg poświęcony jest rodzinie Opalińskich – familii szlacheckiej, która swoją godność przyjęła od miejscowości Opalenica. Jako pierwszy zrobił to kasztelan santocki Piotr w 1453 roku. Jego potomkowie zamieszkiwali Opalenicę aż do 1775 roku, gdy zmarł Wojciech Opaliński. Opalińscy przyczyni się do rozwoju wielu okolicznych miejscowości. W swoim posiadaniu mieli m.in. zamek.

Pomysłodawcą biegu jest Jacek Flak,nauczycielem wychowania fizycznego w Opalenicy. – Początkowo zaczynaliśmy od 40 osób. W tej chwili, gdyby nie limit, pewnie pobiegłoby i 800 osób – informuje Krzysztof Mądry, dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Opalenicy. Zapytany o tajemnicę sukcesu imprezy odpowiada: – Nasz bieg jest charakterystyczny, bo my nie mamy dużych nagród. To się wiąże z tym, że nie pojawiają się zawodowcy. Nam zależy na biegaczach z naszego terenu – wskazuje.

W tym roku na biegaczy czeka kilka nowości. Najważniejsza zmiana dotyczy trasy. Do tej rywalizacja toczyła się na odcinku Grodzisk Wielkopolski (który w 1626 roku przeszedł w posiadanie Opalińskich) – Opalenica. W zależności od roku, start i meta znajdowały się w jednym lub drugim mieście. Od tego roku bieg w całości odbywał się będzie w Opalenicy.

– Dwa tygodnie temu do została oddana do użytku obwodnica, która odcięła nas w pewien sposób w Grodziska. Ale mamy możliwość zrobienia biegu na ulicach naszej miejscowości i wytyczenia objazdów. I taki przyjmujemy scenariusz w tym roku – opisuje organizator. – Ponieważ pierwszy raz biegniemy ulicami miasta, limit uczestników ustaliliśmy na poziomie 400 osób. W przyszłym roku może jednak ta liczba będzie większa – oznajmia.

Zdaniem Krzysztofa Mądrego, nowa trasa może być bardziej wymagająca od swojej poprzedniczki. – Biegnąc z miasta do miasta biegacze znajdowali schronie miedzy drzewami, a w upalny dzień każdy fragment zacienionej trasy, czy powiew wiatru był na wagę złota. W mieście latem jest o to trudniej – zauważa.

– Poprzednia trasa zaczynała się na asfalcie, a na 3/4 długości prowadziła duktami leśnymi. Często zakurzonymi duktami - dodam. Teraz biegniemy po asfalcie, m.in. przez centrum miasta. Następnie fragmentem drogi wojewódzkiej nr 307, i dalej przez największe osiedle mieszkaniowe w Opalenicy. Meta znajdować się będzie przy Miejskim Gminnym Ośrodku Kultury – opisuje organizator. Dodaje, że „nie chce zostawić Grodziska”. – Myślimy nad zorganizowaniem dodatkowej imprezy, może uda się w czerwcu przyszłego roku. Prawdopodobnie będzie to Bieg Świętojański – zapowiada Krzysztof Mądry.

Nowa trasa nie oznacza mniejszych wyzwań organizacyjnych. – Do tej pory przewoziliśmy uczestników w miejsce startu, a zorganizowanie odpowiedniej liczby autokarów było dla nas wyzwaniem. Teraz nasze głowy zaprząta m.in. projekt przeorganizowania ruchu, wyznaczenia objazdów. Musieliśmy m.in. występować do Wielkopolskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich. Tych procedur było teraz o wiele więcej – opowiada nasz rozmówca.

Lista zgłoszeń do biegu obejmuje już 450 nazwisk, a więc 50 więcej niż ustalony limit uczestników. – Dlatego nie będzie możliwości rejestracji w dniu zawodów – wskazuje organizator. – Zapisy zamknęliśmy w zeszłym tygodniu. Mamy doświadczenie z poprzednich lat, że ktoś pojawił się na mecie, a był nieobecny w systemie rejestracji. Teraz chcemy uniknąć takich sytuacji. Oczywiście można wystartować w zastępstwie, wystarczy z nami się skontaktować i poinformujemy operatora zapisów. Zwykle są to jednak pojedyncze przypadki – dodaje.

Pakiety startowe będzie można odbietać w Ośrodku Sportu i Rekreacji w Opalenicy przy ul. Gimnazjalnej 1. Otwarte będzie od godziny 10:00 do 12:30. Początek biegu nastąpi o godzinie 13:00. Start znajdować się będzie tuż obok biura zawodów. Meta natomiast przy ul.Mickiewicza.

W ubiegłym roku imprezę zwyciężył Piotr Humerski (34:51). Wśród pań najlepsza była Katarzyna Miedzińska (40:17). Kto okaże się najlepszy na nowej trasie?

Organizator

Regulamin

RZ

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce