40. Berlin Maraton dzień po dniu [ZDJĘCIA]

 

40. Berlin Maraton dzień po dniu [ZDJĘCIA]


Opublikowane w czw., 17/10/2013 - 13:28

Andrzej i Irina Hulaniccy to kolejni Ambasadorzy Festiwalu Biegowego, którzy mieli okazję przyglądać się jubileuszowemu 40. Berlin Maratonowi (29 września 2013 r.). Oto ich relacja „dzień po dniu” z imprezy i komplet wyników.

26 września

Z samego rana zimno i pada deszcz. O 11:00 pierwsza konferencja prasowa, kobieca. W tym roku w Berlinie nie ma jednoznacznej liderki. Szanse kobiet są wyrównane. Najwięcej pytań było do Iriny Mikitenko, wszystkich interesowało jak ona trenuje, że w wieku 40 lat tak szybko biega maratony.

27 września

Już słonecznie, ale jeszcze ranki zimne. Tym razem konferencja elity mężczyzn. Patrick Makau wycofał się z tegorocznego maratonu, ale przyjechał do Berlina.  Kenia znów górą. Wszyscy w dobrym nastroju. Światowy rekord w maratonie bliski złamania, wszak plany treningowe zrobione. Teraz zostaje tylko pobiec.

Wieczorem wybieramy się na Expo. Już w biurze zauważyliśmy zaostrzone środki bezpieczeństwa. Przy sobie trzeba mieć kartę maratonu i paszporty. 29 września część parku będzie wyłączona z ruchu. Na Expo, które jak roku jest na nieczynnym lotnisku – Tempelhof,  już po wyjściu z metra niektóre miejsca są ogrodzone i nie można tam przejść.

Targi są ogromne. W pierwszej części są stoiska różnych maratonów, w drugiej części stoiska ze sprzętem i odżywkami, a na samym końcu odbiór numerów startowych. Kolejka niesamowita, trzeba czekać kilka minut. A po wyjściu z tej strefy każdy dostaje niebieską opaskę, która będzie upoważniać do  wyjścia na start.

28 września

Tradycyjny bieg na śniadanie – 6 km w tempie spacerowym. Start – Charlottenburg Pałac. Na starcie Patryk Makao, Uta Pippig. Finisz na bieżni stadionu Olimpijskiego. A później wspólne śniadanie na zielonej trawce.

O 15:30 wystartował maraton na rolkach. Już na 20. kilometrze wyłonili się liderzy wśród kobiet i mężczyzn, którzy tak i dojechali do mety.

Wyniki:

Kobiety:

1. M. Kamminga - NED
2. K. Rumpus - GER
3. S. Berg - GER

Mężczyźni:  

1. B. Swings - BEL
2. M. Swings BEL
3. G. Hekman - NED

29 września

Z samego rana słoneczko i zimno. Dobra pogoda do biegania maratonów. Tym razem wyruszyliśmy o 7:00 rano, żeby być na czas na starcie maratonu. Przed ósmą byliśmy około Kolumny Zwycięstwa. Większa kontrola, Park Tiergarten – zamknięty, ale spokojnie.

O 8:20 pierwszy start – wózkarze. I polski sukces! Arkadiusz Skrzypiński ze Szczecina dociera do mety na 3. miejscu! Gratulacje!

Wyniki:

Kobiety:

1. S. Pan - GER
2. U. Schwaller – SUI
3. K. Antosova - CZE

Mężczyźni:

1. V. Merklein - GER
2. W. Ablinger – AUT
3. A. Skrzypiński - POL

Na startowej trybunie są Patrick Makau, Ula Pippig, Chista Vahlensiek, Paul Tergat, Ronaldo da  Costa, Naoko Takahashi, Haile Gebrselassie – dopingują maratończyków. Haile powiedział, że chce pobiec maraton (szybko).

O 8:45 pierwszy start maratonu. Przed startem przedstawienie elity kobiet i elity mężczyzn. Po dwóch godzinach, trzech minutach i dwudziestu trzech sekundach na metę dociera Wilson Kipsang. To nowy rekord świata w maratonie!

Wyniki:

Mężczyźni:

1. W. Kipsang – KEN – 2:03:23 – rekord świata
2. E. Kipchoge – KEN - 2:04:05
3. G. Kipsang – KEN - 2:06:26
…..
11. B. Brzezinski – POL - 2:12:17 - dziesiąty zawodnik osiągnął identyczny czas
15. A. Gardzielewski – POL - 2:13:53

Kenia górą.

I wydarzenie na mecie – kibic przeskakuje przez barierkę i finiszuje przed Wilsonem Kipsangiem.  Zabezpieczenie zawiodło.

Kobiety:

Wyniki:

1. F. Kiplagat – KEN - 2:21:13
2. S. Cherop – KEN - 2:22:28
3. I. Mikitenko – GER - 2:24:54 – nowy rekord świata w kategorii Masters.

Konferencja prasowa tak samo jak wczoraj trochę opóźniona. Mozolnie idzie kontrola  antydopingowa, która w tym roku jest bardziej dokładna. Na początku Dyrektor Maratonu Mark Milde odpowiadał na pytania dziennikarzy. Rekord świata zobowiązuje. Na konferencje prasowej Irina Mikitenko powiedziała, że trening czyni mistrza.

Po wszystkim idziemy na metę maratonu. Wieczorem wracamy do Polski…

Irina i Andrzej Hulaniccy, Ambasadorzy Festiwalu Biegowego w Krynicy-Zdrój

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce