41. Gold Cost Marathon: Rekord Yuty Shitary. Niesamowity Bernard Lagat!

Opublikowane w ndz., 07/07/2019 - 12:52

Już 41. edycja australijskiego Gold Coast Marathon obfitowała w rekordowe rezultaty.

Wygrał Yuta Shitara. Japończyk przez większość czasu biegł w grupie liderów, ale koło 35. kilometra wyraźnie osłabł i zaczął odstawać od czołówki. Dwa kilometry później odzyskał siły i do mety dobiegł jako zwycięzca z czasem 2:07:50.

Czas Japończyka to rekord trasy i jednocześnie najszybszy czas uzyskany w maratonie rozgrywanym na australijskiej ziemi. Shitara zdetronizował Kennetha Mungarę (2:08:42). W statystykach imprezy biegacz z Kraju Kwitnącej Wiśnie zapisał się jako ósmy Japończyk na najwyższym stopniu podium.

Mniej powodów do zadowolenia miał najbardziej znany japoński maratończyk - Yuki Kawauchi. Najszybszy amator świata zwyciężał w Gold Coast w 2013 r., ale w tym roku musiał się zadowolić tylko 13. miejscem z czasem 2:15:32. Według jego słów, nie był w stanie utrzymać tempa pierwszej grupy, która biegła na 2h07.

Wicemistrzem Gold Coast Marathon 2019 został Barnabas Kiptum. Zwycięzca tegorocznego maratonu w Hongkongu, w Australii nabiegał wynik 2:08:02.

Na najniższym stopniu podium stanął Zane Robertson. Maratoński debiutant z czasem 2:08:19 poprawił rekord Nowej Zelandii, który wcześniej należał do... jego brata. Wszystko więc zostało w rodzinie.

Słynny Bernat Lagat również poprawił rekord, ale w kategorii Masters. Wicemistrz olimpijski z 2004 r. mistrz świata na 1500 i 5000 m zajął siódme miejsce. 44-letni zawodnik czasem czasem 2:12:10 ustanowił nowy rekord kraju w kategorii M40, o 10 sekund poprawiając wynik Meba Keflezighiego i aż o 5 minut (!) swoją życiówkę. Lagat jest dziś posiadaczem aż 8 rekordów USA Masters w kat M40 na dystansach od mili do maratonu!

Wśród pań najszybsza była Rodah Jepkorir. Kenijka oderwała się od stawki już koło 30. kilometra. Po drodze przeszkadzał jej deszcz i wiatr, ale nie miało to ostatecznie wpływu na jej pozycje w stawce. Jepkorir przekroczyła w roli zwyciężczyni z czasem 2:27:56.

Za Kenijką uplasowały się: Australijka Milly Clark z wynikiem 2:28:08 (rekord życiowy) i biegaczka z Erytrei - Nazret Weldu z czasem 2:28:57.