490 km w 75h36'! Łukasz Sagan zwycięzcą podwójnego Spartathlonu!

 

490 km w 75h36'! Łukasz Sagan zwycięzcą podwójnego Spartathlonu!


Opublikowane w pon., 19/11/2018 - 10:36

Łukasz Sagan wygrał czwartą edycję Authentic Phidippides Run w Grecji. Otarł się o rekord imprezy.

W biegu, który nawiązuje do wyczynu Filipidesa, który w 490 roku p.n.e przebiegł z Maratonu do Aten, by przynieść wiadomość o zwycięskiej bitwie z Persami, po czym skonał u bram miasta, w miniony piątek o 5:00 rano polskiego czasu wystartowało 23 uczestników z 8 krajów. Wśród nich było dwóch Polaków: Łukasz Sagan - trzykrotny uczestnik Spartathlonu, rekordzista Polski w biegu 48h z 2017r. (tytuł rekordzisty odebrała mu Patrycja Bereznowska) oraz Andrzej Wereszczak - także finiszer Spartathlonu i zwycięzca Ultrabalatonu.

Przed zawodnikami było wyjątkowo wymagające zadanie. Dystans biegu wynosi 490 km. Jego trasa prowadzi z Aten do Sparty i z powrotem, a więc bieg jest podwójnym Sparathlonem. Łukasz Sagan od początku utrzymywał się w czołówce biegu, który okazał się wyzwaniem dla jego uczestników. Z 23 zawodników w grze pozostało już tylko pięciu. Reszta nie dobiegła do mety, na co wpływ miały zarówno trudy samego biegu, jak i pogoda.

Łukasz Sagan okazał się najszybszym, a w tym momencie jedynym, który dotarł już do mety. Na dystansie prawie maratonu (41 km) miał czas 3:28:49. Na półmetku był po 32 godzinach i 2 sekundach. Na metę przybiegł z czasem 75:36:57, tracąc około godziny do rekordu trasy. Ten, od 2016r. należy do… kobiety, Brendy Guajardo.

Amerykanka, zwyciężczyni tegorocznego Badwater, wygrała Feidippideios Ultra w 2016 r. w klasyfikacji open, a jej ówczesny wynik - 74:35:43 jest najszybszym czasem w historii Authentic Phidippides Run, bez względu na płeć uczestnika. Wynik Sagana to drugi najszybszy czas w historii imprezy.

Wszystko wskazuje na to, że tegoroczna edycja przyniesie nam więcej powodów do radości. Na drugim miejscu biegnie Andrzej Wereszczak i już raczej nic nie mu tego miejsca nie zabierze.

Na trasie pozostaje także Belg Ludo Depoortere, który w tej chwili ma szansę na 3. miejsce. Do mety zmierzają również dwaj Grecy. Zawodnicy mają czas na ukończenie biegu do jutra do godziny 13:00.


AKTUALIZACJA

Andrzej Wereszczak już na mecie z drugim wynikiem w stawce - 80:17:41! Podium dopełnił Ludo Depoortere z Belgii – 92:40:41. 

IB

fot. facebook Łukasza Sagana


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce