5 km dla chorych na mukowiscydozę w 7. Biegu po Oddech

 

5 km dla chorych na mukowiscydozę w 7. Biegu po Oddech


Opublikowane w śr., 31/08/2022 - 08:07

5 km dla chorych na mukowiscydozę w 7. Biegu po Oddech

4 września w Zakopanem odbędzie się 7. edycja Biegu po Oddech organizowanego przez Polskie Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą. Uczestników biegu wspierać będzie mistrzyni olimpijska oraz ambasadorka Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą Justyna Kowalczyk-Tekieli oraz Kacper Tekieli, wspinacz i instruktor wspinaczki sportowej.

Celem organizatorów jest pozyskanie środków na zakup leków i sprzętu rehabilitacyjnego dla chorych na mukowiscydozę oraz zwiększenie świadomości społecznej mukowiscydozy.

Po raz kolejny możemy liczyć na sprawdzonych partnerów - Sponsorem Głównym
wydarzenia jest Santander Consumer Bank, Sponsorami Złotymi są: Nosalowy Dwór Resort
&Spa, Vertex Pharmaceuticals oraz Fundacja Inter Cars, a Sponsorem Brązowym – Skarbiec
TFI.

4 września po raz siódmy spotkają się w Zakopanem biegacze z całej Polski, którym los chorych na mukowiscydozę nie jest obojętny. Impreza gromadzi zarówno wyczynowych sportowców, jak i amatorów, a wśród nich osoby bezpośrednio dotknięte chorobą – chorych i ich rodziców, opiekunów, bliskich czy lekarzy i rehabilitantów.

- Z chorymi i dla chorych na mukowiscydozę biegam już od siedmiu lat. Miałam okazję poznać wielu z nich i wiem, z jakim wyzwaniem się mierzą zarówno oni, jak i ich najbliżsi – mówi Justyna Kowalczyk-Tekieli, ambasadorka PTWM. - Rok temu byłam w zaawansowanej ciąży, więc trasę przeszłam u boku męża, w tym roku chyba wrócimy do ścigania, szczególnie, że niezależnie od swojego wymiaru charytatywnego bieg stoi na wysokim poziomie sportowym.

- Tegoroczna impreza będzie dla naszego środowiska okazją do świętowania przełomowych zmian w leczeniu chorych na mukowiscydozę, które są związane z opublikowaną 1 marca br. decyzją o refundacji leków przyczynowych - mówi Waldemar Majek, Prezes PTWM. - Gdy biegliśmy rok temu, mieliśmy nadzieję, że dostępne na świecie leki będą refundowane także w Polsce. Do dziś już blisko 50 proc. chorych rozpoczęło terapię, a kolejni są w trakcie kwalifikacji do programu lekowego.

5 km dla chorych na mukowiscydozę w 7. Biegu po Oddech

Mukowiscydoza jest nadal chorobą nieuleczalną, ale leki przyczynowe niosą nadzieję. Szacuje się, że leczenie przyczynowe powinno poprawić bieżący stan oraz spowolnić prognozowany rozwój choroby u dziewięciu na dziesięciu chorych na mukowiscydozę - dodaje
Waldemar Majek.

- W przypadku pozostałych wada genetyczna odpowiedzialna za powstawanie choroby jest tak
złożona, że na ten moment na świecie nie ma dla nich odpowiedniego leku – pozostaje leczenie objawowe.

Bieg po Oddech to dla nas ważna i wyjątkowa inicjatywa charytatywna. Nasi pracownicy kolejny raz mocno zaangażowali się w uczestnictwo w wirtualnym 7. Biegu po Oddech, by dodać otuchy osobom chorym na mukowiscydozę, wspierać i być blisko nich.

Zawodnicy tradycyjnie pobiegną ulicami Zakopanego, jednak dotychczasowa trasa biegu ulegnie zmianie. Nowa wytyczona trasa odbędzie się na pętli o długości 2.5 km w której uczestnicy biegu pokonają dwie pętle.  Organizatorzy zapewniają elektroniczny pomiar czasu i profesjonalną obsługę zawodów.

Pięciokilometrowa trasa została wyznaczona z zachowaniem reguł ujętych w przepisach PZLA.
- Pomimo obaw związanych z trudną sytuacją ekonomiczną i niepewną epidemiologiczną na dwa tygodnie przed terminem imprezy mamy ponad tysiąc sto zarejestrowanych uczestników biegu, przy czym około połowa z nich weźmie udział w rywalizacji wirtualnie - mówi Magdalena Czerwińska-Wyraz, wiceprezes PTWM.

- W dobie pandemii udało nam się wypracować hybrydową formułę biegu, która umożliwia wzięcie udziału w imprezie wszystkim chętnym, także tym, którzy z różnych powodów nie mogą tego dnia przyjechać do Zakopanego.

Tradycyjnie dochód z imprezy zostanie przeznaczony na pomoc chorym na mukowiscydozę.
Po biegu organizatorzy zapraszają wszystkich na piknik rodzinny w Parku Miejskim, gdzie na uczestników będzie czekało wiele nagród i atrakcji. Dla tych, którzy nie będą mogli przybyć 4 września do Zakopanego, organizatorzy oferują również wersję wirtualną. Szczegóły i zapisy na www.bieg.oddychaj.pl

Patronat Honorowy nad 7. Biegiem po Oddech przyjęty został również przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, starostę tatrzańskiego oraz burmistrza Miasta Zakopane.

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce