7 maratonów na 7 kontynentach. A ma dopiero 14 lat!

Opublikowane w czw., 14/11/2013 - 15:14

14-letnia Winter Vinecki została najmłodszą w historii biegaczką, która ukończyła maratony na wszystkich siedmiu kontynentach. Wyzwania tego podjęła się, by uczcić pamięć swojego ojca, który zmarł na raka 4 lata temu. Ostatni z siedmiu maratonów pobiegła kilka dni temu w Atenach. Kiedy stanęła na mecie z wynikiem 4 godz. 3 minuty i 53 sekundy powiedziała: "To dla ciebie, Tato". Był to bardzo wzruszający moment.

Winter Vinecki mieszkająca w Utah w USA zaczęła biegać, kiedy miała 5 lat. Swój pierwszy triatlon na dystansie olimpijskim ukończyła w wieku lat 9. Cel przebiegnięcia maratonów na wszystkich kontynentach postawiła sobie w 2009 r., kiedy 10 miesięcy po zdiagnozowaniu agresywnej odmiany raka prostaty zmarł jej ojciec.  Było to tuż przed jego 41. urodzinami.

Założyła Team Winter, organizację non-profit zajmującą się zbieraniem funduszy na badania nad rakiem prostaty. Postanowiła również uczcić pamięć swojego taty w niecodzienny sposób i ukończyć swoją maratońską misję przed 15. urodzinami (które wypadają już niedługo - 18 grudnia 2014 r.). Od tego czasu udało jej się zebrać ok. 400 tys. dolarów.

Rekord za rekordem

Należy dodać, że Winter nie ustanowiła swojego rekordu sama. Razem z nią każdy z siedmiu maratonów przebiegła jej matka Dawn Estelle Vinecki. Razem ustanowiły również rekord świata pierwszego duetu matka-córka, który przebiegł maratony na wszystkich kontynentach.

Poza tym już w marcu tego roku Winter została najmłodszą osobą, jaka kiedykolwiek ukończyła maraton na Antarktydzie, gdzie biegła w temperaturze - 25 stopni Celsjusza i stanęła na mecie z czasem 4:49 jako 11. w klasyfikacji generalnej i 3. w klasyfikacji kobiet. Ukończyła też morderczy Inca Trail Marathon w Peru.

Maratony ukończone przez Winter Vinecki:

• Ameryka Północna: USA, Eugene Marathon - 3:45:04
  • Ameryka Południowa: Peru,  Inca Trail in Machu Picchu - 9:18:44.(1. miejsce w klasyfikacji kobiet, 4. miejsce w klasyfikacji generalnej)
  • Afryka: Kenia, Amazing Maasai Marathon - 4:04:00 (3. miejsce w klasyfikacji kobiet)
  • Antarktyda: King George Island - 4:48:45 (3. miejsce w klasyfikacji kobiet)
  • Azja: Mongolia, Sunrise to Sunset Marathon - 5:08:00 (2. miejsce w klasyfikacji kobiet)
  • Australia: Nowa Zelandia, Wharf to Wharf Marathon - 04:31:21 (3. miejsce w klasyfikacji kobiet)
  • Europa: Grecja, Athens Classic Marathon - 4:03:53

Winter is coming!

Winter jest szczęśliwa z powodu ukończonego wyzwania, jednak nie spoczywa na laurach. Obecnie planuje położyć nacisk na przygotowania do zimowych igrzysk olimpijskich w 2018, podczas których chce wystartować w narciarstwie akrobatycznym. Trenuje 4-5 dni w tygodniu po  2-3 godziny.

Jesteśmy pod wrażeniem jej dokonań. Na pewno jeszcze nie raz usłyszymy o Winter i jej sportowych wyczynach. Przywołując słynny cytat z "Gry o tron", można powiedzieć: Winter is coming! Trzymamy kciuki za tę drobną blondynkę, która z każdego niemal zdjęcia ujmuje promiennym uśmiechem.