AIMS celuje w Afrykę. Będą obrady w Durbanie

 

AIMS celuje w Afrykę. Będą obrady w Durbanie


Opublikowane w śr., 15/01/2014 - 15:03

Południowoafrykański Durban będzie gospodarzem 20. kongresu Międzynarodowego Stowarzyszenie Maratonów i Biegów Długodystansowych AIMS. Wybór miejsca jest nieprzypadkowy.

Zrzeszający ponad 350 imprez ze 100 krajów świata (w tym festiwalowy Koral Maraton), AIMS aktywnie promuje profesjonalne biegi na kontynencie afrykańskim. Kontynencie, z którego pochodzą najlepsi biegacze długodystansowi świata, a który, z racji uwarunkowań ekonomicznych, nie organizuje wielu wysokojakościowych imprez biegowych, jak to ma miejsce w Europie czy Ameryce Północnej. Właśnie z tych części świata pochodzi największa liczba członków AIMS.

Ale powoli się to zmienia – nowym członkiem AIMS został niedawno The Nelson Mandela Marathon. Impreza, której towarzyszą także biegi na 10 i 5 km, rozgrywana jest na terytorium dystryktu uMgungundlovu, z którymi związane są losy Nelsona Mandeli - działacza na rzecz praw człowieka, laureat pokojowej nagrody Nobla, pierwszego czarnoskórego prezydenta RPA. Tegoroczna edycja imprezy odbędzie się 31 sierpnia, pierwszy raz po śmierci Mandeli.

W samym Durbanie rozgrywany jest dorocznie Comrades Marathon, największy i najstarszy – wg. Księgi Rekordów Guinessa – ultramaraton świata. Pierwsza edycja imprezy odbyła się już w 1921 r. z udziałem 48 osób. Obecnie średnia frekwencja imprezy to ok. 13 000 biegaczy. W 75. edycji zawodów, która odbyła się w 2000 r., pobiegło aż 23 961 biegaczy!

Inną ciekawostką zawodów jest to, że co drugi rok miejsce startu i mety zamieniane jest z Pietermaritzburgiem, przez co trasa biegu raz prowadzi „pod górę” i ma długość 87 km, a raz „z góry” i liczy 89 km. Organizatorzy Comrades Marathon będą oficjalnymi gospodarzami kongresu AIMS. Ten zaplanowano na 29-31 maja.

Pierwszy kongres AIMS odbył się w 1982 r. w Londynie, ostatni w 2012 r. w Pradze. Delegaci obradowali takze w takich miastach jak Tokio, Miami, Berlin, Manila, Melbourne, Rotterdam, Bangkok, Lizbona, Makau, Barcelona, Enschede, Koszyce, Turyn, Niagara Falls, Walencia, Xiamen, Sao Paulo oraz Ateny.

GR

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce