[AKT.] Były trzy, został jeden. Co się dzieje z biegami w Tarnowskich Górach?


Opublikowane w śr., 17/04/2019 - 08:47

Rok temu, wiosną, śląscy biegacze mogli wybierać spośród wielu imprez w okolicy. Wśród nich były trzy biegi rozgrywane w Tarnowskich Górach: Dramatyczna Siódemka, Tarnogórski Półmaraton oraz Bieg Tarnogórski. Każdy rozgrywany w innym miejscu, czasie i na odmiennym dystansie. Z inicjatywy organizatorów połączono je w triadę, która miała mieć wspólną klasyfikację. Jedna z imprez się wycofała, pozostał więc dwuczęściowy cykl o nazwie „Co dwa biegi to nie jeden”. W tym roku próżno szukać go w kalendarzach…

Niedawno gruchnęła wiadomość o odwołaniu czwartej edycji Tarnogórskiego Półmaratonu. Wcześniej pojawiła się informacja, że nie odbędzie się bieg przełajowy Dramatyczna Siódemka. W komentarzach zawrzało. Pojawiły się spekulacje na temat sytuacji politycznej w mieście, kłótni organizatorów i chęci bogacenia się. Postanowiliśmy sprawdzić, co jest przyczyną odwołania obu imprez.

4. Tarnogórski Półmaraton miał się odbyć 3 maja. Nie odbędzie się, to już pewne, został oficjalnie odwołany a zapisani uczestnicy otrzymali (bądź otrzymają w najbliższych dniach) zwrot opłat startowych. Co zadecydowało o odwołaniu imprezy składającej się z półmaratonu i dwóch startów towarzyszących (bieg i marsz NW na dystansie 10 km), w dodatku rozgrywanej na rynku? Okazuje się, że odpowiedź jest zaskakująco prosta: brak chętnych.

– W pierwszej edycji startowało ponad 600 osób, ostatnio 450 a teraz mieliśmy zaledwie 270 zapisanych na trzy tygodnie przed startem. To niezbyt dużo… Myślę, że nie chodzi nawet o termin, ale ilość biegów, które się teraz organizuje. Weekend majowy cały jest zabiegany. Nie ma tylu biegaczy, żeby obstawić te wszystkie imprezy – wyjaśnia Paweł Rybak, organizator. – Druga sprawa to sponsorzy, którzy w tym roku w ogóle nie są hojni. Chętnie dadzą kubki albo smycze, ale pieniądze już nie. Chcieliśmy, żeby ta impreza finansowała się sama, żeby nie wyciągać pieniędzy z Urzędu Miasta, który już i tak nas mocno wspiera.

Na stronie imprezy pojawiła się informacja o jej odwołaniu a po licznych komentarza druga, zapowiadająca możliwość organizacji biegów w innym terminie: – Chciałbym, żeby półmaraton wrócił – przyznaje Rybak. – Będziemy się zastanawiać, czy nie zrobić biegu w ramach miejskiej imprezy o nazwie Gwarki, takich dni Tarnowskich Gór. Może to przekona ludzi… Ale zawsze jest tak, że coś komuś nie pasuje. U nas padło, że mamy zrobić atest trasy, to będzie atrakcyjna. Raz po niej pobiegliśmy i w tym roku już wszyscy kręcą głowami, że jest nudna i lepiej ją zmienić… W każdym razie, jeśli biegi w innym terminie wypalą, będziemy myśleć nad przyszłoroczną edycją Półmaratonu.

Dramatyczna Siódemka to impreza o zupełnie innym charakterze: przełajowa, na krótkiej, ale wymagającej trasie po Parku Repeckim. Tradycyjnie odbywała się na początku kwietnia, w tym roku jednak jej nie było. Informacja o tym została opublikowana 31 stycznia. Jak udało się nam dowiedzieć, zadecydowały przyczyny losowe i osobiste sprawy organizatorki.

– Odwoływałam bieg ze łzami w oczach, ale zaznaczyłam wyraźnie, że zrobię wszystko, żeby jeszcze zwołać biegaczy do Parku Repeckiego – zapewnia Beata Faryna-Mehlich. – Może jesienią. Byłoby mi przykro, gdyby ktoś w tym czasie zorganizował bieg podobny do Dramatycznej Siódemki. Mówię „podobny”, bo drugiego takiego nie będzie na pewno. Jestem już po wstępnej rozmowie w urzędzie miasta, który jest współorganizatorem imprezy. Wszyscy są na tak. To kwestia kilku drobiazgów. Miłośnicy Dramatycznej Siódemki muszą się po prostu uzbroić w cierpliwość. Wkrótce ogłoszę na stronie konkretne informacje – zapowiada organizatorka.

Uspokaja też uczestników cyklu „Co dwa biegi to nie jeden”, którzy nie doczekali się nagród za zajęte miejsca: - Chciałam podsumować podczas półmaratonu, ale ten został odwołany. Podsumowanie zatem odbędzie się w trakcie Dramatycznej Siódemki. Poślizg jest spory, wiem, ale na pewno zrekompensuję to biegaczom – zapewnia Beata Faryna-Mehlich.

KM


AKTUALIZACJA

Już po przygotowaniu naszej publikacji organizatorzy Półmaratonu Tarnogórskiego ogłosili na facebooku, że impreza jednak się odbędzie, w nowym terminie - 14 lipca.

red.


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce