[AKT.] Eliud Kipchoge już w Wiedniu. Dzień i godzina startu wciąż nieznane


Opublikowane w wt., 08/10/2019 - 11:18

Kenijski dominator maratonów dotarł już do stolicy Austrii, gdzie w najbliższych dniach podejmie próbę złamania bariery 2 godzin w maratonie, w ramach projektu INEOS 1:59 Challenge. Kiedy odbędzie się próba? Wciąż nie wiadomo.

Organizatorzy próby wybrali Wiedeń ze względu na pogodę, która panuje tu jesienią, a także jakość powietrza w austriackiej metropolii. Historyczne dane wskazują na pogodne dni i kilkunastostopniowe temperatury, co nie znaczy, że nie trafia się gorsza aura – z deszczem i chłodem. Z tego powodu nie wyznaczono precyzyjnej daty ani godziny próby (AKTUALIZACJA - czytaj poniżej).

Pożądane przez Eliuda Kipchoge warunki to ok. 80-procentowa wilgotność powietrza oraz temperatura pomiędzy 7-14 stopni Celsjusza. Założone okienko pogodowe to 12-20 października.

Wybór Wiednia podyktowany był także trasą, jaką udało się tam przygotować na potrzeby projektu. Jej przewyższenie to zaledwie 2,6 m na pełnej długości 42,195 km.

Kipchoge przyleciał do Wiednia z Eldoret, prywatnym samolotem podstawionym przez brytyjskiego milionera Sir Jima Ratcliffa, który finansuje całe przedsięwzięcie. W oczekiwaniu na próbę Kenijczyk ma ładować węglowodany i nawadniać organizm.

Przypomnijmy, że podczas pierwszej próby złamania 2 godzin w maratonie, w ramach projektu #Breaking2, wyznaczono sztywną datę próby. Kipchoge był bliski założonego celu, kończąc swój bieg po 2 godzinach i 25 sekundach. To nieoficjalny rekord świata w maratonie. Kenijczyk jest też posiadaczem oficjalnego rekordu – 2:01:39 z Berlina 2018.

red.


AKTUALIZACJA

Organizatorzy zawęzili okienko pogodowe dla próby na 12-14 października, z celem na 12 października. Podano też godzinę rozpoczęcia próby - między 5 a 9 rano. Dokładna godzina zostanie wskazana dzień przed dniem startu. 

Próbę będzie można śledzić w serwisie YoutTube - TUTAJ.

red.


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce