Alfabet polskich biegów A.D. 2014: Od L do Z

 

Alfabet polskich biegów A.D. 2014: Od L do Z


Opublikowane w wt., 30/12/2014 - 11:52

Imprezy, osobowości, sukcesy – taki był biegowy rok 2014 w Polsce. Przeżyjmy to jeszcze raz.  

L – jak licencja. Licencja Biegacza Amatora wraz z zaproponowaną w tym roku przez PZLA Kartą biegacza Amatora i certyfikacją biegów ulicznych wywołała w środowisku biegowym oburzenie i spowodowała falę krytyki, jaka spadła na związek. Lekkoatletyczna centrala szybko zdystansowała się od projektu przedstawionego przez swojego współpracownika podczas konferencji Polskiego Stowarzyszenia Biegów w Zielonej Górze (na zdjęciu), ale niesmak pozostał. A z nim obawy o przyszłość amatorskiego biegania nad Wisłą.

Ł – Łobodziński. Piotr – Mistrz Europy i Mistrz Świata w Biegach po Schodach, na 99% triumfator Pucharu Świata w tej dyscyplinie. Do tego mistrz Polski w biegu górskim na krótkim dystansie, trzeci zawodnik MP w Biegach Przełajowych, pasjonat biegów na orientację. Tak dobrego sezonu nie miał żaden z naszych biegaczy. Gratulujemy i... naśladujemy!

Piotr Łobodziński: „Celuję w mistrzostwa świata”

M – Monte Cassino. Równo 70 lat po zdobyciu przez żołnierzy 2. Korpusu gen. Władysława Andersa ruin słynnego klasztory benedyktynów, Bogusław Mamiński zaprosił biegaczy, by spróbować pokonać szlak, którym w 1944 r. po zwycięstwo szli nasi bohaterowie. Wydano 1052 pakiety startowe dla Polaków, dokładnie tyle ilu zginęło żołnierzy w walkach o Monte Cassino. Każdy zawodnik startował z numerem, na którym napisane było nazwisko jednego z poległych. Jak przekonuje nasz redakcyjny kolega Maciek Gelberg, który biegał we Włoszech, „przeżycie nie do opisania, najlepsza lekcja historii w życiu”. Następna okazja na start dopiero w 2019 r.

N – jak nordic walking. Towarzyszy już niemal każdej imprezie biegowej w Polsce, szturmem zdobywając serca coraz młodszych osób. Co więcej – część biegaczy świadomie przerzuca się na tę dyscyplinę! Tak jak w bieganiu, organizatorom imprez NW nie brakuje wyobraźni i kreatywności – takie cykle jak Noc-Zima-Góry, Puchar Polski czy mistrzostwa kraju, których w tym roku rozegrano... kilkanaście podnoszą prestiż dyscypliny, ale też zachęcają do usystematyzowania tego obszaru aktywności Polaków.

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce