Ambasador wystartuje w Biegu 7 Szczytów. Osiągnie metę?

 

Ambasador wystartuje w Biegu 7 Szczytów. Osiągnie metę?


Opublikowane w wt., 15/07/2014 - 17:03

Od czwartku 17 lipca 2014 r. do końca weekendu potrwają długodystansowe zmagania w ramach II Dolnośląskiego Festiwalu Biegów Górskich. W sześciu biegach na dystansie od 10 do 240 km będzie walczyć w sumie niemal tysiąc uczestników.

Teatrem zmagań będzie Kotlina Kłodzka, a raczej pasma górskie ją okalające, a mianowicie: Góry Złote, Góry Bialskie, Masyw Śnieżnika, Góry Bystrzyckie, Góry Orlickie, Góry Stołowe i Góry Bardzkie.

Jednym z największych tegorocznych wyzwań ultramaratońskich w naszym kraju będzie Bieg Siedmiu Szczytów. Na pokonanie 240 km w poziomie i ponad 7600 m w podejściach w pionie, jego uczestnicy mają wyznaczony limit 52 godzin. Zapowiada się słoneczna, gorąca pogoda, więc lekko nie będzie. Start i meta w Lądku-Zdroju, a po drodze wielka pętla wokół Kotliny Kłodzkiej i kilkanaście pit-stopów.

Równolegle z uczestnikami B7S wyruszą ultramaratończycy Super Trail 130. Trasa biegu nakłada się na początek B7S i prowadzi z Lądka -Zdroju, przez Śnieżnik, Długopole-Zdrój do Kudowy, gdzie jest meta 130-kilometrowej trasy. Z kolei na drugą część B7S nakłada się 110-kilometrowa trasa K-B-L, czyli biegu Kudowa-Bardo-Lądek.

Poza trzema ultramaratonami będą też trzy krótsze biegi. Złoty Maraton jest najliczniej obsadzony, zgłosiło się do niego 259 osób. 43-kilometrowa trasa prowadzi z Lądka-Zdroju do Złotego Stoku i z powrotem. Maraton będzie w tym roku Mistrzostwami Polski w Długodystansowym Biegu Górskim. Pierwsza połowa jego trasy, ze startem w Lądku i metą w kopalni złota w Złotym Stoku, to 21-kilometrowy Złoty Półmaraton. Będzie też 10-kilometrowy Bieg Lądecki, zwany także Trojak Trailem, z trudnym odcinkiem po skałach. Wszystkie sześć biegów to biegi górskie typu anglosaskiego.

Organizatorami DFBG są Maciej Sokołowski i Piotr Hercog. Pierwszy z nich to dzierżawca schronisk w Górach Stołowych, drugi to jeden z najlepszych w Polsce, i nie tylko, górskich ultramaratończyków. Obaj znani są od lat z doskonałej organizacji Supermaratonu Gór Stołowych, którego piąta edycja miała miejsce zaledwie na dwa tygodnie przed II DFBG. Sponsorem DFBG jest firma Salomon.

Wśród 142 osób zgłoszonych do najdłuższego, 240-kilometrowego II Biegu Siedmiu Szczytów, jest też przynajmniej jeden ambasador PZU Festiwalu Biegowego w Krynicy, a mianowicie ja.

Przewiduje się, że po okrążeniu Kotliny Kłodzkiej i przebiegnięciu lub przejściu przez najwyższe partie siedmiu pasm górskich ją otaczających, do mety w Lądku-Zdroju dotrze mniej niż połowa startujących. Czy będę wśród nich – niebawem się okaże...

Jan Goleń, Ambasador Festiwalu Biegowego w Krynicy-Zdrój

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce