Anita Włodarczyk i Paweł Fajdek ze Złotymi Kolcami

 

Anita Włodarczyk i Paweł Fajdek ze Złotymi Kolcami


Opublikowane w śr., 16/10/2013 - 09:27

Złote Kolce dla Pawła Fajdka i Anity WłodarczykZłote Kolce to prestiżowa nagroda w polskiej lekkiej atletyce. Takie sportowe Oscary, dostają je główni bohaterowie największych aren sportowych świata. Dla Anity Włodarczyk i Pawła Fajdka miniony sezon był bardzo udany i zakończył się happy endem, jeśli chcemy zostać przy filmowej terminologii.

Złote Kolce przyznawane są sportowcom, którzy na przestrzeni całego sezonu zgromadzą najwięcej punktów. Można je zdobyć podczas najważniejszych imprez w kraju i zagranicą. Dodatkowe punkty zdobywa się dzięki pobiciu rekordów Polski, Europy czy Świata.  Polski Związek Lekkiej Atletyki prowadzi klasyfikację od roku 1970. Najwięcej bo aż 7 razy kolce zdobywała Irena Szewińska (1971-1977), później przez trzy lata zdobywała je Grażyna Rabsztyn. Wśród biegaczy sięgał po nie Bronisław Malinowski (1973,1974) czy Bogusław Mamiński (1981, 1984). Pięć razy zdobywał je skoczek wzwyż - Artur Partyka. Od pewnego czasu Złote Kolce przypadają zawodnikom uprawiającym konkurencje techniczne – pchnięcie kulą, rzut młotem czy rzut dyskiem. Tak samo było w tym roku.

Wśród kobiet zwyciężyła Anita Włodarczyk, która przed Mistrzostwami Świata w Moskwie zajmowała miejsce w drugiej dziesiątce. Jednak srebrny medal zdobyty na tej imprezie i rekord Polski dały jej sporą przewagę nad pozostałymi lekkoatletkami. Włodarczyk zgromadziła 1246 punktów. Drugie miejsce zdobyła Kamila Stepaniuk, uprawiająca skok wzwyż, która zdobyła 709 punktów. Trzecia była Justyna Święty - złota i brązowa medalistka Młodzieżowych Mistrzostw Europy na 400 metrów, która na swoim koncie miała 523 punkty.

Bardziej wyrównana rywalizacja toczyła się wśród mężczyzn. Na początku prowadzili biegacze – tytuł Halowego Mistrza Europy dał prowadzenie Adamowi Kszczotowi, jednak jego kontuzja sprawiła, że na czoło wysunął się Karol Zalewski – młodzieżowy mistrz Europy na 200 metrów i wicemistrz w sztafecie na 100 metrów. Mistrzostwa Świata zmieniły ranking. Z szóstego miejsca na pierwsza awansował Paweł Fajdek, dzięki złotemu medalowi w rzucie młotem zdobytemu w Moskwie (ostatecznie 1370 pkt). Na drugie miejsce z dziesiątego awansował Piotr Małachowski dzięki tytułowi wicemistrza świata (1108 pkt). Honor biegaczy obronił Marcin Lewandowski, który awansował na trzecie miejsce w rankingu (837 pkt).

Dla Pawła Fajdka były to pierwsze Złote Kolce zdobyte w karierze, natomiast dla Anity Włodarczyk czwarte. Pierwsze zdobyła w 2009 roku.

Podczas gali wręczenia Złotych Kolców, która odbywała się w Sali Kongresowej w Warszawie wyróżniono także trenera Pawła Fajdka - Czesława Cybulskiego i szkoleniowca  Anity Włodarczyk - Krzysztofa Kaliszewskiego.

RZ

Fot.: pzla.pl

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce