Bądź zuchem i pobiegnij w charytatywnym celu

 

Bądź zuchem i pobiegnij w charytatywnym celu


Opublikowane w czw., 12/02/2015 - 16:18

Harcbieg to charytatywna, ogólnopolska impreza wspierająca działalność Fundacji „Akogo”, która opiekuje się Kliniką Budzik. Żeby wziąć udział w tym wydarzeniu nie trzeba być harcerzem czy też instruktorem. Wystarczy, że chce się połączyć aktywność fizyczną i potrzebę niesienia pomocy. Bo uczestnicy Harcbiegu sami wyznaczają sobie trasę i dystans.

Będzie to już druga edycja Harcbiegu. Premiera miała miejsce w ubiegłoroczne Święto Niepodległości, gdy blisko 200 osób rozsianych na terenie całego kraju, i nie tylko, pokonało łącznie 1560 kilometrów. Wśród uczestników akcji byli m.in. żołnierze stacjonujący w Afganistanie. Zebrano 3 855 zł.

– Harcerstwo jest organizacją, która promuje różne pozytywne zachowania, w tym poszanowanie zdrowia i pomoc bliźniemu. Harcbieg miał więc zdopingować do biegania, ale jednocześnie służyć pomocą innym – mówi hm. Beata Pawełczyńska z Hufca ZHP Pruszków, koordynatorka imprezy.

Uczestnicy Harcbiegu nie muszą stawić się na starcie wspólnie. Sami decydują gdzie chcą biec i jaką trasę przemierzyć. Biegać można indywidualnie lub w grupie. Dołączenie do akcji wiąże się tylko z zalogowaniem na stronie organizatora. Czas i dystans mierzony jest dzięki aplikacjom, które można pobrać na telefon. Później link z przebiegiem trasy i czasem wysyła się do organizatorów.

– Bywa, że dojazdy na biegi bywają sprawą zaporową dla młodych ludzi. Dzięki naszemu pomysłowi w imprezie może wziąć udział większa liczba osób. Biegacze mogą wystartować w swoim ulubionym parku czy na ulubionej trasie. Jeśli kogoś tego dnia los rzuci w delegację czy podróż rodzinną, i tak będzie mógł wystartować w Harcbiegu – zachęca hm. Beata Pawełczyńska.

Uczestnicząc w akcji, nawet jeśli pobiegniemy samotnie, poczujemy się jak na prawdziwych zawodach. Do biegaczy, którzy już zgłosili swój akces do imprezy, wysłano pocztą numery startowe. Biegacze, którzy dopiero teraz zdecydują się na start, również otrzymują numery, choć w innej formie.

– Do 140 osób już wysłaliśmy numery startowe. Osoby, które zapiszą się przed biegiem, będą mogły wygenerować sobie numer startowy drogą elektroniczną. Sprawdziliśmy to rozwiązanie w ubiegłym roku i otrzymaliśmy wiele zdjęć z raportów biegowych. Wiele osób biega z tymi naszymi numerami i to jest piękne – wskazuje harcmistrzyni.

W biegu mogą wystartować wszyscy chętni, także spoza harcerstwa.

– Harcerze są inicjatorami akcji, ale uczestniczą w niej dosłownie wszyscy. Często harcerzy namówi swoich znajomych, a Ci swoich znajomych, i tak biegną liczną grupą. Każdy kto ma ochotę – po prostu biegnie. Nie ma tu nagród. Chociaż są - nagrodą jest aktywność i pomoc drugiej osobie – akcentuje hm. Beata Pawełczyńska

Harcbieg odbędzie się w dniach od 21 do 22 lutego. Termin imprezy nie jest przypadkowy. 22 lutego obchodzony jest Dzień Myśli Braterskiej, czyli święto harcerzy i skautów na całym świecie. Zapisy do imprezy zakończą się 20 lutego.

2. Harcbieg w naszym KALENDARZU IMPREZ.

RZ

 

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce