Bekele i Kipsang zmierzą się na „dychę” w Manchesterze

 

Bekele i Kipsang zmierzą się na „dychę” w Manchesterze


Opublikowane w śr., 05/03/2014 - 13:24

Etiopczyk Kenenisa Bekele oraz Kenijczyk Wilson Kipsang po raz pierwszy zmierzą się w bezpośrednim pojedynku. 18 maja obaj mistrzowie staną na starce The Great Manchester Run.

Analizując osiągnięcia obu zawodników należy się spodziewać sporych emocji.  31-letni Kenenisa Bekele to trzykrotny mistrz oraz wicemistrz olimpijski, a także pięciokrotny mistrz świata w biegach na 5000 i 10 000m. Jego najlepszy czas na tym dłuższym dystansie, na stadionie, to 26:17.53 z 2005 r. Wilson Kipsang to z kolei rekordzista świata w maratonie, z czasem 2:03.23 (Berlin 2013 r.) oraz brązowy medalista Igrzysk Olimpijskich w Londynie na tym dystansie.

Do pojedynku między znanymi biegaczami doszłoby wcześniej, gdyby nie fakt, że Bekele na swój maratoński debiut wybrał Paryż i termin 6 kwietnia. Wcześniej awizował start w Londynie 13 kwietnia, ale ostatecznie nie dogadał się z organizatorami tej imprezy. Kipsang nie miał z tym problemów i pobiegnie w brytyjskiej stolicy, obok m.in. Mo Faraha. 

Zarówno Bekele jak i Kipsang przystąpią więc do rywalizacji w Manchesterze zaledwie miesiąc po maratonach, które są dla nich bardzo ważne. Jak ważne? Kiedyś w jednym z wywiadów Bekele wspomniał, że w swoim debiucie chciałby pobić rekord świata i zdystansować Kipsanga. Silna konkurencja w Londynie może mu w tym pomóc, co jednak może odbić się na formie w manchesterskiej „dysze”. 

Przypomnijmy, że u biegłym roku, biegnąc pierwszy w swoim życiu półmaraton - Great North Run z Newcastle do South Shields, Bekele zwyciężył z doskonałym czasem 1:00:09, pokonując o jedną setną Mo Faraha oraz Haile Gebrselassie (którego kiedyś został ogłoszony następcą).

Mimo cieżkich treningów do maratonu, Bekele nie rezygnuje jednak z biegania na bieżni. Jak zapowiedział: „Moja kariera na stadionie nie jest skończona. Chcę spróbować pobić jeszcze jeden rekord świata na 10 000 m”. Pojedynek z Kipsangiem w Manchesterze może być, ale nie musi sprawdzianem formy przed tym wyzwaniem – rekord życiowy Kipsanga w biegu ulicznym na 10 km to 27:32 z Delhi w 2008 r.

RZ

Źródło: IAAF

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce