Bieg, marsz i parada niepodległości w Gdyni. Włącz się!

 

Bieg, marsz i parada niepodległości w Gdyni. Włącz się!


Opublikowane w śr., 06/11/2013 - 12:29

Ponad osiem tysięcy osób zgromadzi poniedziałkowy Bieg i Marsz Niepodległości w Gdyni. To druga, po 12-tysięcznym XXV Biegu Niepodległości w stolicy, tak duża impreza sportowa w Polsce zbliżającego się weekendu.

Tak było rok temu:

Na imponującą frekwencję pomorskich zawodów złoży się 6707 uczestników biegu głównego (blisko trzykrotny przyrost liczby uczestników w stosunku do ubiegłego roku!), a także 570 uczestników marszu nordic walking oraz 844 startujących w towarzyszących biegów dzieci i młodzieży. Frekwencja mogłaby być jeszcze wyższa, bo wiele osób wciąż dopytuje o możliwość startu, ale z powodów logistycznych organizatorzy - Gdyński Ośrodek Sportu i Rekreacji i Miasto Gdańsk - zakończyli już przyjmowanie zgłoszeń.

Szczegóły organizacyjne

Bazą imprezy, wieńczącej tradycyjnie cykl Grand Prix Gdyni w Biegach Ulicznych 2013, będzie namiot na końcu Skweru Kościuszki, tuż przy Akwarium. Ty mieścić się będzie strefa startu mety a także biuro zawodów. Numery startowe będzie można odbierać tu w godz. 9:00-14:30 (by uniknąć kolejek organizatorzy zachęcają do wcześniejszego odwiedzenia Hali Gier GOSiR przy ulicy Olimpijskiej 5, sekretariat imprezy pracuje tam w godzinach 14:00-20:00).

Pierwsi na starcie, o godz. 11:15, pojawią się nordic walkerzy. Do pokonania będą mieli ponad 3-kilometrową trasę prowadzącą przez Skwer Kościuszki. O 12:45 rywalizację biegową rozpoczną najmłodsi uczniowie ze szkół podstawowych. Do pokonania będą mieli 1-kilkometrową trasę. Za nimi ruszą gimnazjaliści i osobno uczniowie szkół ponadgimnazjalnych (dla obu grup przewidziano trasa o długości 2 km).

Bieg główny na 10 km rozpocznie się o godz. 15:00. Sygnałem do rozpoczęcia zmagań będzie wystrzał z zacumowanego w Porcie Gdynia okrętu ORP „Błyskawica”. Atestowana trasa (ta sama, na której rozgrywane są inne biegi cyklu GPX) poprowadzi m.in. historyczną ulicą Janka Wiśniewskiego, obok Pomnika Ofiar Grudnia 1970 czy Miejskiej Hali Targowej, wzniesionej tu w 1935 r., a także reprezentacyjną ul. Świętojańską i Bulwarem Nadmorskim.

Wszyscy uczestnicy biegu głównego, którzy dotrą do mety, otrzymają pamiątkowy medal nawiązujący tematycznie do całego cyklu GPX. Dla najlepszych biegaczy w klasyfikacjach open i wiekowych przewidziano atrakcyjne nagrody pieniężne (w open nagradzanych będzie pierwszych 6 lokat) oraz nagrody rzeczowe (m.in. wycieczkę promem do Szwecji). Finansowe premie otrzyma też pierwszych 10 zawodników i zawodniczek w klasyfikacji generalnej GPX.

Przed zawodami na stoisku Biegosfery będzie można bezpłatnie okleić ciało tejpami i wykonać wideoanalizę kroku biegowego na bieżni.

Podczas imprezy prowadzona będzie akcja charytatywna na rzecz chorej na gangliozydozę Lenki. Będzie można zakupić specjalną koszulkę, z której dochód zostanie przekazany rodzinie dziecka.

Patriotyczne święto

Bieg i Marsz Niepodległości to tylko część szerokich obchodów Święta Niepodległości w Gdyni. Ok. godz. 12:00 głównymi ulicami miasta (z okolic dworca Gdynia Główna pod pomnik Marynarza Polskiego) przejdzie Parada Niepodległości, z Orkiestrą Marynarki Wojennej i 300-osobową grupą artystyczną. Jak zapowiadają organizatorzy, aktorzy staną się robotnikami wolności, budowniczymi Pomnika Polski, zachęcającymi do wiwatowania na cześć odzyskanej wolności.

W godzinach 13.00-16.00 na Placu Grunwaldzkim odbywać się będą występy teatralne, wspólne budowanie Pomnika Polski czy malowanie niepodległościowych murali. Uroczyście, z udziałem wybitnego śpiewaka operowego Piotra Lempy, odśpiewamy zostanie Hymn Narodowy. Obchody Narodowego Święta Niepodległości uświetni tu także wystawa zabytkowych pojazdów z Gdyńskiego Muzeum Motoryzacji, nauka tańców z lat 20-tych i 30-tych i akcja fotograficzna. Na uczestników patriotycznego pikniku czekać będzie również kawiarnia niepodległościowa z ciepłymi napojami oraz przekąskami.

Oficjalna witryna zawodów:

www.gdyniasport.pl

GR, Piotr Suchenia GOSiR

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce