Bieg na Monte Cassino: Trwają zapisy

 

Bieg na Monte Cassino: Trwają zapisy


Opublikowane w pon., 25/11/2013 - 16:13

Ruszyła oficjalna strona internetowa i formularz zgłoszeniowy Biegu na Monte Cassino. 10-kilometrowy bieg odbędzie się 17 maja 2014 r. w ramach obchodów 70. rocznicy krwawej walki, jaką stoczyli tu polscy żołnierze dowodzeni przez generała Władysława Andersa. Wielu z nich zginęło.

Na włoskim cmentarzu zostało pochowanych 1052 żołnierzy i dokładnie tyle pakietów startowych dla polskich biegaczy, przygotowali organizatorzy. Swój wysiłek sportowy można zadedykować konkretnemu żołnierzowi i w ten sposób uczcić jego poświęcenie. Nazwiska wszystkich poległych znajdują na stronie internetowej.

- Straty były duże. Bardzo mnie bolało, gdy zwozili naszych chłopaków z ranami, a oni prosili, żeby ich dobić. Tak bardzo cierpieli od tych ran. Widziałem tam wiele nieszczęścia. Ta chwała drogo nas kosztowała - tak wspominał walkę Ludomir Stanisław Laskowski, jej bezpośredni uczestnik.

Sam bieg odbędzie się w ramach imprez biegowych Corriamo Verso l’Abbazia mających już 12-letnią tradycję, ale obchody będą z znacznie szersze. Przewidziane są oficjalne uroczystości organizowane przez ambasadę RP w Rzymie, audiencja u papież (14 maja), prezentacja filmu dokumentalnego o bitwie (16 maja) i udział w uroczystościach patriotycznych na Polskim Cmentarzu Wojennym (18 maja) oraz kibicowanie kolarzom kończącym na wzgórzu wyścig Giro d’Italia (15 maja).

 Pierwsza edycja tego wydarzenia przygotowywana w ścisłej współpracy z władzami miasta Cassino.

- Chcemy poprzez bieg uczcić pamięć generała Władysława Andersa oraz wszystkich ludzi, którzy wtedy polegli. W demokracji prawo pamięci to coś podstawowego – powiedział Antonio Tortolano, radny miasta Cassino, który do Warszawy przywiózł podziękowania za organizację imprezy wystosowane przez burmistrza jego miasta.

Zainteresowanie biegiem, jak i uroczystościami jest bardzo duże. Swój udział zapowiedziały rodziny poległych żołnierzy. Ich wnukowie i prawnukowie chcą pobiec dla swoich dziadków.

Do Cassino można przyjechać na trzy sposoby. Część biegaczy zdecyduje się na start we własnym zakresie. Drugą opcją jest połączenie z biegu z wyjazdem turystycznym. Organizatorzy pracują nad przygotowaniem 7-dniowej wycieczki szlakiem generała Andersa. Cena takiej wycieczki nie jest jeszcze znana . Trzecią możliwością będzie przelot samolotem.

Strona organizatora:

http://www.biegmontecassino.pl

Rejestracja:

http://www.biegmontecassino.pl/uczestnictwo/rejestracja

IB

 

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce