Bieg na Monte Cassino, wkrótce zapisy

 

Bieg na Monte Cassino, wkrótce zapisy


Opublikowane w wt., 19/11/2013 - 11:55

Już za tydzień ruszą zapisy do 10-kilometrowego Biegu na Monte Cassino. Bieg zaplanowano na 17 maja 2014 r. Startujecie? 

Pomysł na organizację wydarzenia dojrzewał latami. Najpierw pojawił się w głowie Janusza Kalinowskiego, dziennikarza PAP, który podczas wycieczki na Polski Cmentarz Wojskowy zaczął się zastanawiać, czy bieg w tym miejscu byłby możliwy. 10 lat temu na taki sam pomysł wpadł Bogusław Mamiński, wicemistrz świata i Europy w biegu na 3000m, który przez pewien czas mieszkał w tej okolicy. 4 lata temu ruszyły przygotowania przy wsparciu władz miasta Cassino. Teraz trwa ostatnie odliczanie do uruchomienia zapisów i strony internetowej biegu.

Impreza ma wymiar historyczny. Na cmentarzu znajdują się 1052 groby polskich żołnierzy i tyle samo pakietów startowych będzie dostępnych dla Polaków. 962 pakiety rozdysponują Włosi. W sumie pobiegnie 2014 zawodników.

Bieg zostanie rozegrany 17 maja i ruszy z centrum Cassino. Jego trasa nie należy do łatwych, po 2 km zaczyna się wzniesienie, które kończy się dopiero na mecie, tak więc biegaczy czeka 8 km podbiegu i 500-metrowa różnica wysokości.  Dzisiaj trasa jest asfaltowa, ale nie zawsze tak było.

- Wtedy nie było żadnego asfaltu, a jedynie wąskie drogi.  Mogliśmy się poruszać tylko wcześnie rano, kiedy Niemcy mieli słońce w oczy, albo późno w nocy. Oni byli na wzgórzu i doskonale nas widzieli –wspomina Ludomir Stanisław Laskowski, uczestnik walk na Monte Cassino, który spędził w tam 2-3 miesiące i nigdy później nie zdecydował się na  wizytę na cmentarzu. – Odwróciłem się od Monte Cassino i nigdy nie wróciłem. Nie chciałem tego oglądać. Bałem się, że usiądę i będę płakał – powiedział Laskowski, wówczas artylerzysta.

Szczegóły organizacyjne biegu zostaną ogłoszone za tydzień, ale my już teraz polecamy ten bieg, który podobnie jak Bieg Niepodległości i Powstania Warszawskiego, jest sposobem, by pamiętać o wielkich i czasem bardzo tragicznych wydarzeniach w naszej historii.

IB

 

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce