Bieg o Złote Gacie w Brzeszczach - 5.3.2016 r.

 

Bieg o Złote Gacie w Brzeszczach - 5.3.2016 r.


Opublikowane w czw., 24/03/2016 - 09:12

Charakterystyka:

Brzeszcze mają bardzo bogate tradycje sportowe. Od 1922 roku działa w Brzeszczach Klub Sportowy Górnik Brzeszcze, w którym istniało kilka sekcji sportowych. Na szczególną uwagę zasługują sukcesy  lekkoatletów, wielokrotnych reprezentantów Polski a nawet olimpijczyków. Byli wśród nich biegacze długodystansowi: Ryszard Kopijasz, Mieczysław Korzec, Paweł Lorens, Jerzy Finster oraz Aniela Nikiel olimpijka z Atlanty. W latach 80-tych w Brzeszczach odbywały się Mistrzostwa Polski w Półmaratonie – ostatni raz w 1991 roku. 

- Do tradycji biegowych zaczęliśmy powoli wracać po 2000 roku. Zaczęło się od biegów rodzinnych, od 2008 włączyliśmy się również do ogólnopolskiej akcji Polska Biega. W 2009 po raz pierwszy odbył się bieg na 10 km w którym wystartowało 31 osób. Rok później, w 2010, ruszyliśmy z pierwszymi bardziej profesjonalnymi biegami – był to 1. Bieg Uliczny na 15 km. Bieg ten miał się stać powrotem do biegowych tradycji z czasów półmaratonu. 

Zupełnie dodatkowo narodził się pomysł żeby na wiosnę zorganizować bieg na krótszym dystansie, w którym mogliby tez uczestniczyć kijkarze Nordic Walking. W 2011 odbył się 1. Bieg o Złote Gacie – i ta pierwsza edycja rozegrana została na trasie o długości 13 km. 

Bardzo wiele osób pyta – skąd nazwa? Przyczyny są bardzo prozaiczne – nie mieliśmy sponsorów, nie mieliśmy zbyt wielu funduszy na super nagrody, nie mieliśmy jakiejś specjalnej okazji ani bohatera narodowego do uczczenia. Postanowiliśmy zrobić bieg dla samej frajdy biegania, z nazwą która na „dzień dobry” wywoła uśmiech na twarzy i przede wszystkim zachęci amatorów do spróbowania swoich sił w zawodach. Zakładaliśmy, że debiutanci  chętniej wystartują w biegu o „złote gacie” niż  w „mistrzostwach” czy „grand prix”. 

Oj nie była łatwo przeforsować tą nazwę u oficjeli – koordynator biegu odpowiada przed dyrektorem, dyrektor przed burmistrzem itd. Jesteśmy bardzo wdzięczni za niezbyt entuzjastyczną – ale jednak zgodę na wypróbowanie trochę szalonego pomysłu na Złote Gacie. Słowo się rzekło – a kobyła była u płota, już rok później zafundowaliśmy naszym biegaczom medale w kształcie złotych gatek, które zrobiły furorę. Na wstążce od medalu była sentencja, co roku inna, z cytatem motywującym do treningu. Dodatkowo dla zwycięzców były rzeczywiście uszyte Złote Gacie, które należało założyć wchodząc na podium. Taką nagrodę otrzymywali tylko najlepsi – zarówno biegacze jak i chodziarze. Ogólnie atmosfera na biegach była wesoła, dbaliśmy o detale – koszulki z komiksowa historyjką z motywem – a jakże – złotych gaci, dbaliśmy o wygodę biegaczy, uczyliśmy się na błędach.

Można powiedzieć , że w ostatniej, szóstej edycji najbardziej odczuliśmy owoce naszej pracy – z uwagi na zainteresowanie biegiem musieliśmy wprowadzić limit zawodników. Pojawili się fajni sponsorzy, było na bogato, w porównaniu z latami ubiegłymi. Już mamy nowe pomysły na rok 2017 – nie chcemy zmieniać formuły biegu – tu nigdy nie będzie nagród finansowych i biegaczy z Etiopii . Stawiamy na maksymalne dopieszczenie wszystkich zawodników. 


Termin: 5.3.2016 r.


Liczba uczestników: 600 osób


Nagrody: 7 000 zł


Partnerzy:

  • Ośrodek Kultury w Brzeszczach
  • Stowarzyszenie Lekkoatletów Weteranów MASTERS, Uczniowski Klub Sportowy Brzeszcze, Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu, Urząd Gminy Brzeszcze, NESSI Sportswear, Decathlon Bielsko Biała, Urodzenie, Biegacze, Makarony Czanieckie, Puchar Carbo Asecura 

Liczba wolontariuszy: 25 osób


Strona internetowa: www.biegBrzeszcze.pl


Tak organizatorzy zachęcają do głosowania:

Organizatorzy Biegu o Złote Gacie bardzo potrzebują wsparcia lokalnych włodarzy. Jedziemy napędzani sportowym duchem – rozbijamy się o ścianę obojętności osób, którym najbardziej powinno zależeć na takich dużych imprezach w regionie. Okazuje się, że można zrobić duże wydarzenie bez dużej kasy. Najważniejsi są ludzie a zachęciliśmy do biegania mnóstwo osób z Brzeszcz. Ich rodziny czekają na mecie, stoją na trasie z transparentami a przede wszystkim są dumni, że taka impreza w Brzeszczach się odbywa, i że jest tak chwalona przez zawodników, którzy startują w wielu biegach w Polsce.


Formularz elektroniczny:

lub

Wyślij SMS pod numer 70068 o treści BIEGI68 + ew. uzasadnienie wyboru 

(koszt 0,65 zł z VAT)

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce