Bieg Sądeczan i Zjazd Sądeczan - biegaj i smakuj kulturę Sądecczyzny!

 

Bieg Sądeczan i Zjazd Sądeczan - biegaj i smakuj kulturę Sądecczyzny!


Opublikowane w czw., 09/05/2019 - 13:37

Bieg Sądeczan z Krynczanką to sportowa część programu Zjazdu Sądeczan. Zjazd, który odbywa się na Starosądeckich Błoniach, łączy rodowitych mieszkańców Sądecczyzny oraz miłośników regionu, którzy czują potrzebę kultywowania lokalnej tożsamości oraz troskę o społeczny i kulturowy rozwój Ziemi Sądeckiej. Dla „przyjezdnych” jest doskonałą okazją do bliższego poznania bogatej kultury regionu.

Organizatorem Zjazdu Sądeczan jest Społeczno-Kulturalne Towarzystwo „Sądeczanin”, którego pomysłodawcą i prezesem jest Zygmunt Berdychowski, polityk i społecznik, Przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego i pomysłodawca Festiwalu Biegowego w Krynicy-Zdroju. Współorganizatorami są Diecezjalne Centrum Pielgrzymowania im. Jana Pawła II oraz Miasto i Gmina Stary Sącz.

Zjazd inauguruje zawsze uroczysta Msza Święta (w tym roku o godz. 10:00), koncelebrowana na Ołtarzu Papieskim, wzniesionym na wizytę Jana Pawła II w Starym Sączu w czerwcu 1999 roku.

Ważnym punktem Zjazdu jest rozstrzygnięcie Plebiscytu o Nagrodę Społeczno-Kulturalnego Towarzystwa „Sądeczanin” w kategoriach: Instytucja oraz Osoba fizyczna (od godz. 11:30)

Na plenerowej scenie DCP zaprezentują się zespoły regionalne, kapele i orkiestry dęte oraz osoby, które swoim dorobkiem twórczym i talentem artystycznym uczą szacunku do miejsca w którym żyją, do tradycji i kultury regionu. Osoby, które kultywują historię i tradycję swojej Małej Ojczyzny – Sądecczyzny.

Odbędą się także konkursy, w tym smakowity konkurs kulinarny dla Kół Gospodyń Wiejskich i restauracji, a także loteria fantowa.

Oprócz Biegu Sądeczan z Kryniczanką, zjazdowi towarzyszyć będzie Turniej Gmin...

... zawody Ochotniczych Straży Pożarnych, pokazy ratownictwa i pierwszej pomocy, jarmark wyrobów regionalnych.

– Każdy, kto jest sądeczaninem powinien wziąć udział w zjeździe – mówi Zygmunt Berdychowski. – Jest to doroczne spotkanie sądeczan, ludzi pochodzących z Sądecczyzny. To wydarzenie powinno być dla każdego sądeczanina najważniejszym wydarzeniem, które buduje poczucie dumy z tego, że jesteśmy sądeczanami, poczucie wyjątkowości Sądecczyzny - tego wspaniałego pod każdym względem regionu. Bardzo gorąco zapraszam wszystkich 19 maja na Starosądeckie Błonia.

Zaproszeni na Zjazd Sądeczan czuć mogą się też uczestnicy i kibice Biegu Sądeczan z Kryniczanką, którzy do Starego Sącza przyjadą z daleka. Zjazd to doskonała okazja by zobaczyć, posłuchać i posmakować kulturę lachowską.

– Zjazd Sądeczan to radosne święto i barwny piknik z wieloma atrakcjami, który zawsze przyciąga tłumy. To wielkie święto miłośników regionu, eksplozja folkloru i pyszności kuchni regionalnej. To największa w tym rejonie wystawa plenerowa dzieł twórców ludowych. To impreza, w której warto się zanurzyć i czerpać garściami z jej bogatej oferty. Do czego gorąco namawiam! – zachęca Zygmunt Berdychowski.

red.

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce