Bieg Siedleckiego Jacka w Siedlcach - 30.08.2015

Opublikowane w śr., 24/02/2016 - 15:21

Charakterystyka:

Bieg Siedleckiego Jacka to największe wydarzenie biegowe w regionie. Od pierwszej edycji organizowany jest pod hasłem „Młody – wolny od nałogów”. Impreza służy upowszechnianiu biegania jako najprostszej formy ruchu oraz promocji zdrowego, aktywnego stylu życia wśród mieszkańców Siedlec i okolic. Bieganie popularyzowane jest również wśród dzieci i młodzieży jako alternatywny sposób spędzania czasu wolnego, przykład prawdziwej sportowej rywalizacji i poznanie zasad fair play.

Bieg Siedleckiego Jacka to także oryginalny sposób upamiętnienia wizyty papieża Jana Pawła II w Siedlcach w 1999 roku oraz doskonała promocja miasta i całego regionu siedleckiego w skali całego kraju.

Bieg Siedleckiego Jacka to impreza dla wszystkich sympatyków biegania zrzeszająca zarówno amatorów, jak i profesjonalnych biegaczy oraz rzesze kibiców. Oprócz niezwykłych emocji sportowych, organizatorzy zapewniają także dodatkowe atrakcje – strefę rozrywki dla dzieci (m.in. zjeżdżalnie, trampoliny, basen z piłeczkami, quady), punkty gastronomiczne, ciekawą strefę reklamowa partnerów i sponsorów imprezy.

Bieg Siedleckiego Jacka może się poszczycić prestiżowym certyfikatem Europejskiego Stowarzyszenia Lekkoatletycznego, przyznanym w uznaniu za najwyższą jakość organizowanej imprezy sportowej.  Certyfikat potwierdza profesjonalizm Biegu, spełnienie wysokich standardów i wymogów bezpieczeństwa. Tym samym Bieg Siedleckiego Jacka został wpisany do europejskiego kalendarza imprez biegowych.

30 sierpnia 2015 roku impreza odbyła się już po raz szósty. Uczestnicy rywalizowali w biegu na dystansie 5 km i półmaratonie. Tradycyjnie rozegrane zostały również biegi dla dzieci na dystansach: 200 m, 400 m i 800 m oraz marsz Nordic Walking na 5 km. Łącznie na starcie pojawiło się ponad tysiąc zawodników i zawodniczek. Niewątpliwie prestiżu VI edycji Biegu Siedleckiego Jacka dodał fakt, że w ramach biegu na 5 km, który jest dystansem najdłużej rozgrywanym w całej historii imprezy, odbyły się Otwarte Mistrzostwa Polski Kobiet. Prawo do ich organizacji przyznał Siedlcom Polski Związek Lekkiej Atletyki. Złoty medal PZLA zdobyła Dominika Napieraj z czasem: 16.39, srebrny – Dominika Nowakowska (16.40), a brązowy – Justyna Korytkowska (17.08).

Wśród najbardziej znanych i utytułowanych zawodników w Siedlcach na dystansie 5 km pobiegli również: Karolina Półrola, Urszula Nęcka, Aleksandra Lisowska, Łukasz Parszczyński, Bogusław Andrzejuk, Michał Roguski, Piotr Pobłocki.

Półmaraton, mimo że rozgrywany w wyjątkowo upalnych warunkach, przyniósł nowe rekordy trasy zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Podium zostało zdominowane przez Kenijczyków reprezentujących klub Benedek Team. Pierwsza trójka pań to: Stellah Barsosio (1:16.25), Gladys Biwott (1:16.26) i Salina Jebet (1:17.19). Tuż za podium uplasowała się najlepsza z Polek Izabela Trzaskalska. Wśród mężczyzn triumfowali: Joel Mwangi (1:05.37), Henry Kemboi (1:06.26), Moses Kibire (1:06.27). Najlepsi z Polaków to Andrzej Starzyński (1:07.39) i Przemysław Dąbrowski (1:13.13).

Siedlecki Półmaraton był również zwieńczeniem Grand Prix Traktu Brzeskiego. Jest to cykl imprez biegowych rozgrywanych w miejscowościach położonych w pobliżu historycznego Traktu Brzeskiego. W 2015 roku do Grand Prix zaliczone zostały biegi w Mińsku Mazowieckim (5 km), Białej Podlaskiej (10 km), Kodniu (15 km) oraz finałowy półmaraton w Siedlcach.

Termin: 30.08.2015

Liczba uczestników: ok 1000 osób (w tym dzieci)

• zanotowaliśmy ponad 50% wzrost frekwencji w porównaniu do poprzedniej edycji, przekroczyliśmy liczbę 1000 uczestników,
  • przeprowadziliśmy Otwarte Mistrzostwa Polski Kobiet w Biegu Ulicznym na 5 km. Prawo do organizacji tej imprezy przyznał nam PZLA. W Biegu Siedleckiego Jacka na dystansie 5 km wystartowała czołówka polskich biegaczek.
  • zainicjowaliśmy cykl Grand Prix Traktu Brzeskiego, cykl imprez biegowych rozgrywanych w miejscowościach położnych wzdłuż historycznego Traktu Brzeskiego. Finał Grand Prix miał miejsce podczas Półmaratonu Biegu Siedleckiego Jacka. W pierwszej edycji cyklu zostało sklasyfikowanych łącznie 74 zawodników. Impreza została dobrze przyjęta przez biegaczy, spotkała się z zainteresowaniem i entuzjazmem środowiska biegowego i w roku 2016 odbędzie się jej druga edycja.